Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları ve Veriler (2023 Güncel)

2023 en popüler Sosyal Medya sitelerini şimdiden tahmin edebileceğinizden %99 eminim. Ancak duygusal içerik için en iyi platformun hangisi olduğunu […]

2023 en popüler Sosyal Medya sitelerini şimdiden tahmin edebileceğinizden %99 eminim.

Ancak duygusal içerik için en iyi platformun hangisi olduğunu tahmin edebilir misiniz? Yoksa yüksek eğitimin Instagram’da son derece iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Hayır, bu, her platform için ortalama Demografi ve istatistik toplamanız değil (endişelenmeyin, yine de düzeltmenizi alacaksınız).

Bu kılavuzda şunları paylaşacağım:

 • En iyi sosyal medya platformlarının her birinin ne için popüler olduğu.
 • Her biri için en iyi içerik türleri, duygular, stratejiler ve sektörler.
 • Stratejinizi şekillendirmenize yardımcı olacak yaratıcı fikirler, eyleme geçirilebilir ipuçları ve açık olmayan bilgiler.

Öyleyse başlayalım.

2023’de En Popüler Sosyal Medya Platformları Hangileri?

Bu sorunun cevabı, aşağıdakiler gibi birçok değişkene bağlıdır:

 • ABD’de mi yoksa dünya çapında mı? Bu iki kategoride ilk beş birbirinden çok farklı.
 • Sosyal medyayı nasıl tanımlıyorsunuz: YouTube’u bir sosyal medya platformu olarak görüyor musunuz?
 • Veri kaynağı: Bazı sonuçlar, aylık aktif kullanıcılar gibi platform verilerinden çıkarılırken, diğerleri “[platformu] hiç kullandınız mı?” gibi anket sorularına verilen yanıtlardan çıkarılır.
 • Kullanım örneği: Bazı sosyal medya siteleri hiç de işletmeler için tasarlanmamıştır.

Böylece, dünya çapında, ABD’de ve işletmeler için en popüler sosyal medya platformlarını ele alacağız.

2023’te Türkiye’de Kullanılan En Popüler Sosyal Medya Platformları

Sosyal Medya PlatformuKullanım Oranı (%)
Facebook38.34
Instagram31.12
YouTube13.68
Twitter11.64
Pinterest3.46
LinkedIn0.73
Tumblr0.67
Diğer Platformlar0.37

2023’te Dünya’da Kullanılan En Popüler Sosyal Medya Platformları

Sosyal Medya PlatformuKullanım Oranı (%)
Facebook63.93
Instagram13.91
Twitter12.18
Pinterest4.74
YouTube3.98
Reddit0.46
LinkedIn0.43
Diğer Platformlar0.37

2022’de Dünya Çapında En Popüler Sosyal Medya Platformları

Statista’nın Ocak 2022 verilerine bakacak olursak dünya çapında en popüler sosyal medya platformları şunlar:

1. Facebook

2. Youtube

3. Whatsapp

4. Instagram

5. Facebook haberci

6. TikTok

7. QQ (Çince anlık mesajlaşma yazılımı)

8. Douyin

9. Telegram

10. Sina Weibo (Çince mikroblog sitesi)

11. Snapchat

12. Kuaishou

13. Pinterest

14. Reddit

15. Twitter

16. Quora

Dünyanın en popüler beş sosyal medya platformu Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger’dır. Hemen ardından TikTok geliyor ama Snapchat 11 numara, Twitter 15 numara ve LinkedIn orada bile değil.

Bu şaşırtıcı görünebilir, ancak müşterilerin %80’i sosyal medyada markalarla etkileşim kurarken, tüm sosyal medya platformları bu kullanım durumu için tasarlanmamıştır.

Bazıları yalnızca anlık mesajlaşma içindir ve bazı platformlar, Çin gibi dünyanın diğer bölgelerinde çılgınca popülerdir.

Öyleyse listemizi ABD’deki en popüler sosyal medya platformlarına göre daraltalım.

2022’de ABD’deki En Popüler Sosyal Medya Platformları

İlginç bir şekilde, yalnızca ABD’deki her platform için aylık aktif kullanıcılar hakkında bulabildiğim en son veriler Statista’nın 2019’daki verileriydi ve üç yıl sosyal medya için sonsuzluk. Bu yüzden Pew Research’ten bu tabloyu kullandım :

en popüler sosyal medya platformları listesi

Amerikan’nın artan oranı Youtube kullandıklarını söylüyor; Facebook, ABD’li yetişkinler arasında en yaygın sosyal medya platformu olmaya devam ediyor.

Pew’e göre ABD’deki en popüler sosyal medya platformları:

1. Youtube

2. Facebook

3. Instagram

4. Pinterest

5. LinkedIn

6. Snapchat

7. Twitter

8. Whatsapp

9. TikTok

10. Reddit

11. Nextdoor

Bu veriler, platformları hiç kullanmadıklarını söyleyen yetişkinlerin yüzdesine dayandığından ve Facebook Messenger dahil edilmiş gibi görünmediğinden daha az ideal. Yine de, liste daha tanıdık gelmeye başladı, değil mi?

Şimdi pazarlama için en iyi sosyal medya platformlarına geçelim.

2022’de İşletmeler İçin En Popüler Sosyal Medya Platformları

Statista’ya göre pazarlama için en popüler sosyal medya platformları:

1. Facebook

2. Instagram

3. LinkedIn

4. Youtube

5. Twitter

6. TikTok

7. Snapchat

Bu yazının geri kalanında, bu platformların her birinde neyin popüler olduğunu ve bunları sosyal medya pazarlama stratejinize nasıl dahil edeceğinizi keşfedeceğiz.

Not: YouTube’u buraya hala beynim sosyal medya platformu olarak görmediği için dahil etmedim. Davranışımı değiştirmem gerektiğini biliyorum. Ben bunun üzerinde çalışırken, buradan birçok YouTube ipucu alabilirsiniz.

En Popüler Sosyal Medya Platformu Olan Facebook…

Dünya çapındaki en büyük sosyal medya platformudur ve çok yönlülüğü onu hemen hemen her şey için başvurulacak hale getirir. Ancak özellikle, Facebook aşağıdakiler için en iyisidir:

Yerel Pazarlama (Local Marketing)

Facebook’un Google My Business ile birlikte en iyi yerel işletme dizinlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Bir Facebook işletme sayfasının neler içerdiğini düşündüğünüzde:

 • Açıklama, kategori, fiyat aralığı
 • İletişim bilgileri, çalışma saatleri, fotoğraflar
 • Harekete geçirici mesaj düğmesi, incelemeler, anlık mesajlaşma

facebook yerel reklamcılık ile pazarlama

Facebook kullanıcılarının %60’ı haftada en az bir kez yerel bir işletme sayfasını ziyaret ediyor, bu nedenle sayfanızı tanıtın ve onu ilişkiler kurmak, müşterileri güncel tutmak ve yerel topluluğunuzla bağlantı kurmak için kullanın.

Reklam

İşletme sayfanız, işletmenizi bilenler için popüler bir merkez olsa da, Facebook yeni kitlelere organik olarak ulaşmak için en iyi platform değildir. Aslında, organik erişimi %2,2’dir (Instagram %9,4).

Öte yandan, Facebook, boyutu ve hedefleme yetenekleri sayesinde, en iyi dijital reklam platformu olarak Google’a bağlıdır.

Facebook reklamları yetişkin nüfusun %36,7’sine kadar ulaşabilir, bu tüm sosyal medya platformlarının en yüksek yüzdesidir (Twitter %6,5 ile en düşük orana sahiptir).

facebook reklamcılık örneği

Ortalama bir Facebook kullanıcısı ayda 12 reklama tıklar ve gösterim hacmi, marka bilinirliğini artırabilir ve başka yerlerdeki reklam performansınızı iyileştirebilir.

Maliyet açısından, Facebook’taki ortalama dönüşüm oranı ve dönüşüm başına maliyet, Google Arama için %4,40 ve 56,11 ABD dolarına kıyasla %9,21 ve 18,68 ABD dolarıdır.

Instagram ile karşılaştırıldığında, Facebook’un tıklama başına maliyeti ve tıklama oranı 0,49 ABD Doları ve %3,06’dır, Instagram’a kıyasla 1,09 ABD Doları ve %0,68’dir.

…65+ Yaşa Kadar

Influencer Marketing Hub ayrıca bize, Facebook reklam erişimi için en hızlı büyüyen demografik grubun 65+ yaş olduğunu söylüyor. 2021’de bu grup %25 büyüdü. Şimdi bu elbette, Facebook’taki en popüler yaş grubu olduğu anlamına gelmiyor.

Hala 25-34 yaş grubu önemli bir kesim ama 65+ yaş grubu için Facebook tercih edilen platform.

😎Facebook istatistikleri hakkında daha derin veriler için içeriğe göz atabilirsiniz.

Bağlantılar ve Fotoğraflar

İşte ilginç bir keşif. Statista’ya göre, fotoğraflar ve bağlantılar, Facebook’ta önde gelen markalı gönderi türleridir (kıyaslandığında videolar ve story güncellemeleri sönük kalır). ANCAK bu yalnızca gönderilerin miktarıdır, gönderilerin etkileşimi değildir. 

Bir yandan, bağlantılar ve fotoğraflar, kullanıcıların bekledikleri şeyler oldukları için iyi bir bahistir, oluşturulması en kolay oldukları için en sık kullanılanlardır. Bu, video yayınlamanın size rekabet avantajı sağlayabileceği anlamına gelir.

facebook içerik türleri: video, link, fotoğraf

Topluluk ve İlişki Kurma

Facebook’un düşük organik erişiminin, hedef kitlenizle etkileşim kurmak için onu kullanmak fikrinden sizi caydırmasına izin vermeyin.

Pek çok kişi duyuruları, mağaza kapanışlarını, satışları ve diğer güncel bilgileri kontrol etmek için genellikle bir işletmenin Facebook sayfasını kullanır.

Sayfanızı bu şekilde kullanırsanız, müşterileriniz ve yakın takipçileriniz sayfanızı sık sık kontrol etmeleri gerektiğini bilecek ve onların akışlarında görünmek konusunda eskisi kadar endişelenmenize gerek kalmayacak.

Ardından, gönderilerinizi sayfanıza aldığınız kaliteli trafiğe göre hazırlayabilirsiniz; tartışmalara yol açabilir ve bireylerle geri dönüş yapabilir, doğrudan mesajlaşmayı teşvik edebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Facebook’taki En Popüler Sektörler

Facebook herhangi bir endüstri veya işletme için çalışabilir, ancak verilere göre, reklamlar için en yüksek dönüşüm oranlarını gören sektörlerin olduğunu görebiliriz.

1. Güzellik ve fitness

2. İş ve eğitim

3. İstihdam ve iş eğitimi

Organik katılım için, sağlık, restoran ve finans sektörlerinin en yüksek katılım oranlarını gördüğünü görüyoruz.

En Popüler Sosyal Medya Platformu Olan Instagram…

Merak etmeyin görsel pazarlama demeyeceğim! Görsel pazarlama izole bir strateji olmamalıdır. Sadece sosyal medyada değil, tüm stratejileriniz için temel bir unsur olmalıdır.

İşte Instagram’ın diğerlerinin üzerinde öne çıktığı yer:

E-ticaret

Instagram reklam maliyetleri Facebook’tan daha yüksek olabilir, ancak bu onun ücretli sosyal reklamcılık için iyi bir kanal olmadığı anlamına gelmez.

Her şeyden önce, satın alma amacı en yüksek Instagram’da, kullanıcıların %36’sı Instagram’ı markaları takip etmek için kullanıyor (Facebook’ta bu oran yalnızca %19).

Instagram aynı zamanda kullanıcılar ve markalar arasında en yüksek organik etkileşim oranına sahiptir – Facebook’tan 10 kat, Pinterest’ten 54 kat ve Twitter’dan 84 kat daha fazla. 

Ve alışveriş yapılabilir reklamlarla, Instagram planlı alışverişi alt üst etti ve ürün keşfini ve anlık satın almayı organik davranışlarımıza katlayarak alışveriş alışkanlıklarımız üzerinde en etkili sosyal medya platformu haline getirdi.

Hala ikna olmadın mı?

 • Instagram kullanıcılarının %71’i Instagram’da takip ettikleri markalara daha bağlı hissediyor
 • İnsanların %81’i Instagram’ın yeni ürün veya hizmetleri araştırmalarına veya keşfetmelerine yardımcı olduğunu söylüyor.
 • %72’si satın alma kararlarını Instagram’da gördükleri bir şeye göre verdiğini bildiriyor (%23 ile Facebook’a kıyasla).
 • Her ay 130 milyon kullanıcı alışveriş gönderilerine tıklıyor.
 • İnsanların %50’si, Hikayelerde bir ürün veya hizmet gördükten sonra satın almak için bir web sitesini ziyaret etti.

Organik Etkileşim

Instagram yalnızca tüm sosyal medya platformları arasında en yüksek organik erişime sahip olmakla kalmıyor (%9,4) ama aynı zamanda Facebook’ta %0,27 ve Twitter’da %0,07 ile karşılaştırıldığında %1,16 ile en yüksek organik katılım oranına sahip.

😎Instagram istatistikleri hakkında daha derin veriler için içeriğe göz atabilirsiniz.

Influencer Pazarlama

Pek çok sosyal medya influencerı Instagram’ı merkez olarak kullandığından, bu şaşırtıcı gelmemeli. Pazarlamacılar, influencer bütçelerinin yaklaşık %69’unu Instagram’a harcıyor ki bu, diğer tüm ağlardan daha fazla (bu listedeki ikinci ağ, %11 ile YouTube.

Tweetler?

Influencer Marketing Hub’a göre, tweet’lerin ekran görüntüleri Instagram’da bir yıl önce popülerlik kazanmaya başladı. Bu, Tweetlerinizin ekran görüntülerini alıp Instagram’da başarılı olmalarını bekleyebileceğiniz anlamına gelmez.

Eğilim, esprili tweet’ler için tasarlandı, bu nedenle tweet’leriniz tasarıya uymuyorsa, başka içerik değiştirme stratejileri denemenizi öneririm.

Instagram’daki En Popüler Sektörler

Ayrıca Instagram’da gelişme eğiliminde olan sektörlerin seyahat, güzellik, moda, sağlık ve fitness, yaşam tarzı, ebeveynlik, iş, müzik, fotoğrafçılık, yemek, hayvanlar olması şaşırtıcı değil.

Ancak burada diğer çalışmalardan elde edilen bazı şaşırtıcı bulgular var. Birincisi, Instagram’da en yüksek erişim oranlarına sahip sektörler elektronik, teknoloji ve yazılım ile yiyecek ve içecek oldu.

Aynı çalışma, Instagram’da en yüksek katılım oranlarına sahip sektörlerin teknoloji, tüketim malları, ofis malzemeleri ve otomotiv olduğunu buldu.

Öte yandan RivalIQ, katılım için ilk üç endüstrinin yüksek öğretim, spor takımları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olduğunu buldu (influencerları burada hariç tuttum, çünkü onlar influencerlar).

Veriler biraz her yerde, bu yüzden Instagram’ın çok çeşitli sektörler için iyi olduğunu söyleyebiliriz.

En Popüler Sosyal Medya Platformu Olan Twitter…

Markanı tek seferde 280 ​​karakter veya daha az ifade etmekten çok daha fazlası. Ancak bu, açık ara en büyük ayırt edici faktörüdür.

Müşteri Servisi

Twitter’ın yüksek tempolu, doğrudan bağlantılı doğası, onu müşterilerin markalara ulaşması için gidilecek bir kanal haline getirdi.

Yakın zamanda yapılan bir ankette, her üç kişiden ikisi müşteri hizmetleri için tercih ettikleri sosyal medya kanalı olarak Twitter’ı seçti.

Halka açık bir platform olarak, onu müşteri hizmetleri için kullanan markalar aynı zamanda itibarlarını da artırabilir.


Görüntüler, Görseller, Fotoğraflar, Videolar

Quicksprout’a göre videolar, resimlerden %49 daha fazla favorilere eklenebilir, ancak resimler videolardan %128 daha fazla retweet alır. Yani Twitter’daki erişiminizi genişletmek istiyorsanız, resimlerle devam edin derim.

Erkeklere Reklam

Twitter’ın küresel kullanıcı tabanı %70 erkek ve %30 kadın olsa da, ABD’de bu fark daha küçüktür ( %54 erkek, %43 kadın).

Ancak Influencer Marketing Hub, Twitter’ın reklamı yapılabilecek kitlesinin %60’ının erkek olduğunu bildiriyor:

 • 13-17 Yaş aralığı: 2.1% Kadın | 5.7% Erkek
 • 18-24 Yaş aralığı: 9.9% Kadın | 15.3% Erkek
 • 13-17 Yaş aralığı: 7.9% Kadın | 18.7% Erkek
 • 13-17 Yaş aralığı: 8.8% Kadın | 19.6% Erkek
 • 50+ Yaş: 4.4% Kadın | 7.6% Erkek

Ancak, Twitter’ın reklam kitlesi açısından tüm sosyal medya platformları arasında en küçük erişime sahip olduğunu belirtmek önemlidir (% 36,7 ile Facebook’a kıyasla % 6,5).

Haberler

Pew’e göre Twitter, insanların haberler için kullandığı en popüler sosyal medya platformu değil (Facebook daha çok bu hedefte), ancak diğer kaynaklar farklı olmaya başlıyor.

Statista, Twitter kullanıcılarının %56’sının haberlerini Twitter’dan aldığını, Facebook’ta ise bu oranın yalnızca %38 olduğunu söylüyor.

Başka bir araştırma, kullanıcıların %59’unun haberleri almak için düzenli olarak kullandığını gösteriyor. Yine başka bir kaynak, %74’ünün haberlerini veya manşetlerini almak için kullandığını söylüyor.

Ayrıca, gazeteciler Twitter’daki tüm doğrulanmış hesapların neredeyse %25’ini oluşturuyor.

Sanırım ama bu senin haber olarak gördüğün şeye bağlı. Küresel haberler? Yerel haberler? Nişinizdeki haberler? Haber olmaması gereken haberler mi? Örneğin, PPC dünyasındaki haberleri ilk olarak Twitter’da #PPCchat aracılığıyla duyuyoruz.

Bu, kitleniz Twitter’daysa sektör haberlerini paylaşmayı stratejinizin bir parçası olarak düşünebileceğiniz anlamına gelir.

😎Twitter istatistikleri hakkında daha derin veriler için içeriğe göz atabilirsiniz.

Genç, Eğitimli, Zengin Şehir Sakinleri ve Demokratlar

Pew bize Twitter kullanıcılarının genel halktan daha genç, daha eğitimli ve daha zengin olduğunu söylüyor.

Twitter’daki ABD’li yetişkinlerin %42’si en az üniversite mezunuyken, tüm Amerikalıların %31’i ve tüm yetişkin Twitter kullanıcılarının %41’i yılda en az 75.000 ABD doları kazanıyor, bu oran tüm Amerikalı yetişkinlerin %32’si.

Kaynaklar ayrıca ABD’deki Twitter kullanıcılarının çoğunun şehirlerde yaşadığını ve kullanıcıların %65’inin Demokrat, %33’ünün ise Cumhuriyetçi olduğunu gösteriyor. Benzer bir eşitsizliği Instagram ve LinkedIn’de görebilirsiniz.

siyasal bakış açıları ve sosyal medya haberleri okuma oranları

Twitter’daki En Popüler Sektörler

Bu yazıdaki herhangi bir platformda olduğu gibi, çoğu işletme Twitter pazarlamasından yararlanmanın bir yolunu bulabilir; bu, onu ne kadar etkili kullandığınızla ilgilidir.

Ancak diğerlerinden daha kolay başarıya sahip gibi görünen bazı kategoriler var.

Rival IQ’ya göre Twitter’da en yüksek etkileşim oranlarına sahip sektörler eğitim, spor takımları, yiyecek ve içecek, alkol ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardır.

Social Insider’a göre, Twitter’da en çok etkileşim alan sektörler restoranlar, otomobil ve sağlık işletmeleridir. Başka bir çalışma da otomotiv, bilgisayar yazılımı ve perakende sektörlerinin Twitter analitiğinin en büyük kullanıcıları olduğunu gösterdi.

Twitter’ın sağlık iletişimi için en iyi kanallardan biri olduğunu da belirtmekte fayda var.

En Popüler Sosyal Medya Platformu Olan Linkedin…

Söylememe bile gerek var mı? Ama aslında, LinkedIn’de düşündüğünüzden daha fazlası var. Bazı güçlü noktalarını öğrenelim.

B2B Pazarlama

Profesyonel, iş tabanlı bir sosyal medya ağı olarak, LinkedIn’in B2B pazarlama için en iyisi olduğunu ummalıyım. Bazı gerçekleri kontrol ettikten sonra, öyle olduğu sonucuna güvenle varabiliriz.

Ayrıca Sprout Social’a göre LinkedIn kullanıcılarının %70’i ABD dışında yaşıyor ve bu da onu uluslararası B2B işletmeleri için sağlam bir platform haline getiriyor.

Organik Etkileşim

Instagram değil, ancak LinkedIn’in organik katılım oranı Facebook’un iki katı, ki bu mantıklı.

İnsanlar bu platformu özellikle iş ve ağ oluşturma amaçları için kullanırlar, bu nedenle doğal olarak işlemsel veya pazarlama niteliğindeki gönderilere ve mesajlara açıktırlar.

Ayrıca, Facebook’tan daha az günlük gönderi ve üye ile rekabet daha düşük. B2B içerik pazarlamacılarının %95’inin neden LinkedIn’i organik bir pazarlama kanalı olarak kullanması şaşırtıcı değil.

Uzun İçerik

Twitter için 360 veya daha az karakter ideal olabilir, ancak Okdork tarafından yapılan bir analiz, uzun biçimli içeriğin (“makale” gönderi türü, 1.900-2.000 kelime arasında) LinkedIn’de en fazla görüntüleme, beğeni, yorum ve paylaşım aldığını buldu.

🎬 İşlem zamanı: Bir makale yazmak için şirket sayfanızın üst kısmındaki “Bir gönderi başlat” kutusuna gidin ve “makale yaz”ı seçin.

linkedin makale yazmak ve reklam içeriği yayınlamak

İlham Kaynakları

LinkedIn’deki tüm B2B olayının sizi aldatmasına izin vermeyin; bu platformun da sıcak ve bulanık bir tarafı var. Üyeler, LinkedIn’i yalnızca iş ve ağ bulmak için değil, aynı zamanda kişisel ve profesyonel olarak kendilerini geliştirmek için de kullanırlar.

Bu nedenle, liderlik ve temel değerler hakkında ilham veren ve topluluk oluşturan içeriğin burada güzel bir yeri var, ister başkalarını kutlayın ister kendinizi ifade edin.

Mahremiyet/Gizlilik

Gizliliklerini ve verilerini koruma konusunda en çok hangi sosyal medya platformlarına güvendikleri sorulduğunda, tüketiciler ilk olarak LinkedIn’i ve son olarak Instagram, Twitter, TikTok ve Facebook’u sıraladı.

Değeri ne olursa olsun, LinkedIn Hedef Kitle verileriniz en güvenilir verileriniz olabilir.

Sıra2020
1Linkedin
2Pinterest
3Snapchat
4Reddit
5Youtube
6Instagram
7Twitter
8Tiktok
9Facebook

😎LinkedIn istatistikleri hakkında daha derin veriler için içeriğe göz atabilirsiniz.

LinkedIn’deki En Popüler Sektörler

LinkedIn’deki en popüler kategoriler IT, hastane ve sağlık, inşaat, perakende ve eğitim yönetimidir. Bilhassa IT, LinkedIn’deki tüm profillerin %4’ünü oluşturuyor.

Reklamcılıkla ilgili olarak, B2B House, kamu yönetimi, perakende ve imalatın en fazla etkileşimi aldığını söylüyor.

1. Kamu Yönetimi

2. Perakende

3. Üretme

4. Tüketim Malları

5. Eğitim

6. Taşımacılık ve Lojistik

7. Finans

8. Kurumsal Hizmetler

9. Medya ve İletişim

10. Sağlık Hizmeti

11. Donanım ve Ağ

12. Yazılım ve IT

En Popüler Sosyal Medya Platformu Olan Tiktok…

Dans ve gençler.

Şakalar, challengelar

TikTok tabiki sadece gençler için değil ama dans kesinlikle Tiktok’un temelidir.

Eğlence

Global Web Index tarafından yapılan bir araştırmaya göre, TikTok kullanıcılarının %60’ı platformu kullanmalarının ana nedeninin komik veya eğlenceli videolar bulmak olduğunu söylerken geri kalan nedenlerin – ilham, kendini ifade etme, trend güncellemeleri ve sosyalleşme- olduğunu söyledi.

Başka bir deyişle, nasıl yapılır videolarınız veya hızlı eğitimleriniz Instagram ve Facebook’ta daha iyi sonuç verebilir.

TikTok’ta reklam vermeyi düşünüyorsanız, eğlence faktörünün en iyi durumda olması gerekir.

Duygusal İçerikler

TikTok’a göre, TikTok’taki en iyi performans gösteren reklamların yaklaşık %50’sinde duygusal bir dürtü var.

Öfke, tiksinti, onaylama ve korku en çok satan dört duygu olsa da, TikTok ile gidilecek hava daha hafiftir. Gerçek ile ilişkilendirilebilirlik ve pozitiflik alt tonu da ilgi görüyor.

😎Tiktok istatistikleri hakkında daha derin veriler için içeriğe göz atabilirsiniz.

tiktokta izlenen video türleri

Influencer Marketing (Pazarlama)

Influencer Marketing Hub’ın 2021 kıyaslama raporu, TikTok’un bir influencer pazarlama platformu olarak Instagram’ı yakaladığını tespit etti.

Instagram hala hüküm sürerken, popülaritesi 2020’de %80’den 2021’de %68’e düştü. Öte yandan TikTok geçen yıl listeye bile girmedi ama bu yıl %45 ile en popüler ikinci platform.

TikTok’taki En Popüler Sektörler

Kubbco bize TikTok’taki en popüler kategorilerin şunları içerdiğini söylüyor:

 • Eğlence
 • Hızlı Tüketim Ürünleri
 • İç dizayn
 • Fitness ve spor
 • Kendin yap ve ev yenileme
 • Güzellik ve cilt bakımı
 • Moda
 • Şakalar
 • Outdoors
 • Evcil Hayvanlar
 • Hayat tüyoları ve tavsiyeler
 • Tarifler ve pişirme

Ve Open Business Council bize en popüler sektörlerin şunlar olduğunu söylüyor:

 • Güzellik
 • Moda
 • Takı
 • Sanat
 • Ev dekorasyon
 • Yiyecek
 • Mobil aksesuar
 • Temizlik ve bakım
 • Oyuncaklar
 • Diş

Bu sektörlerden birindeyseniz veya yalnızca yeni bir kanalı test etmek istiyorsanız, TikTok reklamlarına nasıl başlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz – ancak TikTok ve Reels Reklamları hakkındaki bu yazıyı okumadan önce değil!

En Popüler Sosyal Medya Platformu Olan Snapchat…

Gençler! Snapchat kullanıcılarının yalnızca %78’i 15-35 yaşları arasında değil, Snapchat ABD’deki tüm 13-34 yaşındakilerin %75’ine ulaştığını iddia ediyor

Video Reklamlar

Facebook videolarının %85’i sessiz izlendiğinden, en yaygın Facebook video reklam ipuçlarından biri sessiz görüntüleme için optimize etmektir.

Snapchat ile video reklamların %64’ü sesli olarak izleniyor; bu, reklamlarınızda müzik kullanmak ve daha sürükleyici deneyimler oluşturmak için harika bir fırsat.

Konum Bazlı Pazarlama

Snapchat ayrıca konuma dayalı pazarlama için harika bir platformdur. Coğrafi filtrelere ek olarak, kullanıcıların yakındaki kullanıcıları ve işletmeleri bulmasını sağlayan bir konum paylaşma özelliği olan Snap Map’i sunar (30 milyon işletme ve artıyor).

Snap Inc.’e göre, Snap Map’e aylık bazda 250 milyondan fazla kullanıcı erişiyor; bu rakam 2020’nin 2. çeyreğindeki 200 milyondan fazla kullanıcıdan bir artış.

snapchat haritalar

App Marketing (Uygulama Pazarlaması)

Snapchat’e göre, Snapchatter’lar ve uygulamalar yakın arkadaştır:

 • Snapchat kullanıcılarının %40’ından fazlası genellikle haftada 1-5 uygulama indirdiklerini söylüyor.
 • 46 milyondan fazla Snapchat kullanıcısı, ayda en az bir kez alışveriş yapmak için uygulamaları kullanıyor.
 • Bir seyahat rezervasyonu uygulaması olan Hopper, Snapchat kullanıcılarının diğer platformlardan kazandığı müşteri sayısından 4 kat daha fazla uçuş rezervasyonu yaptığını tespit etti.

Bu nedenle, bir uygulama pazarlıyorsanız bu platformun kesinlikle işinize yarayacağından emin olabilirsiniz.

İyi Hissettiren İçerik

Snapchat tarafından yaptırılan 2018 araştırmasına göre, en olumlu duyguların ilham kaynağı olan sosyal medya platformu Snapchat’tir.

Kullanıcılara her platformda belirli duyguları ne sıklıkta hissettikleri soruldu ve işte sonuçlar:

Her platform için ilk üç duygu aşağıdaki gibidir:

 • Snapchat: aptalca, yaratıcı, çekici
 • Twitter: endişeli, izole, bunalmış
 • Instagram: ilham veren, eğlendiren, maceracı
 • Facebook: bilgili, bunalmış, suçlu

Snapchat’teki En Popüler Sektörler

Snapchat pazarlaması için sektöre özgü sezgiler konusunda pek bir şey yok, ancak Geofilter Studio’ya göre Snapchat coğrafi filtrelerinden en çok yararlanacak sektörler restoranlar, konserler, okullar/üniversiteler, spor salonları ve salonlar.

Buna ek olarak, Snapchat Lens kullanıldığında, güzellik ve kişisel bilgiler kategorisi, Snapchat’te TV’ye kıyasla 6 kat daha etkili reklamlar görüyor.

2022’deki En Popüler Sosyal Medya Platformları [özet]

Artık yalnızca en popüler sosyal medya platformlarının ne olduğunu değil, aynı zamanda her birinin ne için en popüler olduğunu da biliyorsunuz, böylece bunları sosyal medya pazarlama stratejinize dahil edebilirsiniz.

İşte 2022’deki en popüler sosyal medya platformlarının ve en çok ne için popüler olduklarının kısa bir özeti:

 • Facebook: Yerel işletmeler, reklamcılık, 65+ yaşa ulaşma, ilişki kurma.
 • Instagram: E-ticaret, organik katılım, tweet ekran görüntüleri, etkileyici pazarlama.
 • LinkedIn: B2B, organik katılım, uzun biçimli içerik, mahremiyet, sıcak ve bulanık hisler.
 • Twitter: Müşteri hizmetleri, şehir sakinleri ve Demokratlar, erkeklere yönelik reklamlar, haberler.
 • TikTok: Eğlence, duygularla pazarlama, B2C.
 • Snapchat: Video reklamlar, genç izleyiciler, konum tabanlı pazarlama, uygulama pazarlaması.

Hangi sosyal medya platformu en iyi yerel pazarlama için kullanılır?

Facebook, en iyi yerel pazarlama için kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Bir Facebook işletme sayfası, yerel işletmelerin açıklama, iletişim bilgileri, çalışma saatleri, fotoğraflar gibi bilgileri paylaşabileceği ve yerel müşterilerle etkileşimde bulunabileceği bir platform sağlar.

Hangi sosyal medya platformu en iyi e-ticaret için kullanılır?

Instagram, en iyi e-ticaret için kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Instagram, yüksek organik etkileşim oranıyla ve alışveriş yapılabilir reklamlarla kullanıcıların ürünleri keşfetmelerini ve satın almalarını sağlar. Kullanıcıların çoğu Instagram'da markaları takip ettiğini ve alışveriş kararlarını Instagram'da gördükleri içeriklere göre verdiğini belirtmektedir.

Hangi sosyal medya platformu en iyi reklam için kullanılır?

Facebook, reklam için en iyi sosyal medya platformlarından biridir. Facebook reklamları, geniş hedefleme seçenekleri ve büyük kullanıcı tabanıyla birlikte en iyi dijital reklam platformlarından biridir. Facebook reklamları, ulaşmak istediğiniz hedef kitleye göre optimize edilebilir ve reklam performansınızı iyileştirebilir.

Hangi sosyal medya platformu en iyi organik etkileşim oranına sahiptir?

Instagram, diğer platformlara kıyasla en yüksek organik etkileşim oranına sahip sosyal medya platformudur. Kullanıcılar, Instagram'da paylaşılan içeriklere daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım yapma eğilimindedir. Bu nedenle, markalar organik etkileşimi artırmak ve hedef kitleleriyle daha fazla bağlantı kurmak için Instagram'ı tercih etmektedir.

Hangi sektörler için Facebook en popülerdir?

Facebook, herhangi bir endüstri veya işletme için kullanılabilir, ancak bazı sektörler Facebook'u daha fazla tercih etmektedir. Verilere göre, güzellik ve fitness, iş ve eğitim, istihdam ve iş eğitimi sektörleri, Facebook reklamlarında en yüksek dönüşüm oranlarını görmektedir. Sağlık, restoran ve finans sektörleri ise organik katılım açısından en yüksek oranları elde etmektedir.

Hangi sosyal medya platformu 65 yaş ve üzeri kullanıcılar için popülerdir?

Facebook, 65 yaş ve üzeri kullanıcılar için popüler bir sosyal medya platformudur. İstatistiklere göre, bu yaş grubu Facebook'u tercih etmektedir. Facebook'un kullanıcı dostu arayüzü ve geniş işlevselliği, 65 yaş ve üzeri kullanıcıların sosyal medyayı kullanmalarını ve markalarla etkileşimde bulunmalarını kolaylaştırmaktadır.

Her ay kaç milyon kullanıcı alışveriş gönderilerine tıklıyor?

Aylık olarak 130 milyon kullanıcı alışveriş gönderilerine tıklıyor.

Hikayelerde bir ürün veya hizmet gördükten sonra insanların ne yapma eğilimi var?

İnsanların hikayelerde bir ürün veya hizmet gördükten sonra satın almak için bir web sitesini ziyaret etme eğilimleri vardır.

Hangi sosyal medya platformunda en yüksek organik erişime sahiptir?

Instagram, tüm sosyal medya platformları arasında en yüksek organik erişime sahiptir. (%9,4)

Hangi sosyal medya platformunda en yüksek organik katılım oranı vardır?

Instagram, Facebook (%0,27) ve Twitter (%0,07) ile karşılaştırıldığında en yüksek organik katılım oranına (%1,16) sahip olan platformdur.

Pazarlamacılar influencer bütçelerinin büyük bir kısmını hangi sosyal medya platformuna harcamaktadır?

Pazarlamacılar, influencer bütçelerinin yaklaşık %69'unu Instagram'a harcamaktadır, bu diğer tüm ağlardan daha fazladır.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu