Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Önemli TikTok İstatistikleri 2023: Kaç Kişi Tiktok Kullanıyor?

TikTok istatistikleri, dijital dünyanın hızlı tempolu çağında sahip olunması gereken bir şeydir. Aksi takdirde, TikTok içeriğinizin modası geçebilir. İstatistikleri inceledikten […]

TikTok istatistikleri, dijital dünyanın hızlı tempolu çağında sahip olunması gereken bir şeydir. Aksi takdirde, TikTok içeriğinizin modası geçebilir. İstatistikleri inceledikten sonra nelere dikkat etmeniz gerekli konusunda da kafanızda şema şekillenecektir.

Çevrimiçi (online) akış ve video içeriğinin yeni ve geliştirilmiş bir sürümüyle TikTok, dünya çapında açık ara en hızlı büyüyen Sosyal Medya platformudur.

TikTok etrafında oluşturulan yeni alt kültür net bir şekilde tanımlanamasa da kesin olan bir şey var: TikTok hızla büyüyen bir sosyal medya gücü (2022 TikTok karşılaştırma çalışmamıza göre).

İçeriklerinizi TikTok’ta aldığınız beğeniler, takipçiler, izlenmelerle en son trendlere göre ayarlamanıza ve trendler arasında sizin de yer almanıza yardımcı olmak için bu makalede en önemli TikTok istatistiklerini ve analizlerini gözden geçireceğiz.

1. TikTok Kullanıcı İstatistikleri

Eylül 2021 itibarıyla TikTok, platformda aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı ve sayılar her geçen gün artıyor.

Uzmanlar, 2023’te TikTok’un dünya çapında 840 milyona kadar kullanıcıyı bir araya getireceğini tahmin ediyor.

Uygulamada hangi grubun daha aktif olduğunu daha iyi anlamak için belirli TikTok kullanıcı istatistik detaylarına bakalım.

1.1. Yaşa Göre TikTok Kullanıcıları

​​​​Birincil kullanıcıları son yirmi yılda (Z Kuşağı) doğmuş kişiler olduğu için, TikTok’un büyümesi yakın zamanda durmayacak.

2023 TikTok istatistiklerine göre, 25 ile 34 yaş arasındaki ABD’li kullanıcılar TikTok’un en büyük kullanıcı nufusunu (%19,9) oluştururken, %15,1’i 35-43 yaşları arasında kullanıcılardır.

Bu platformu Z Kuşağı arasında bu kadar popüler yapan nedir? Özetle, bu kadar çok genç kullanıcıyı çeken şey, TikTok’un tasarımı ve kullanıcıların kendilerini yaratıcı ve özgür bir şekilde ifade etmesine izin verme yeteneğidir.

Bununla birlikte, TikTok kullanıcılarının ortalama yaşı, daha yaşlı insanlar TikTok’u kullanmaya başladıkça sürekli değişiyor.

1.2. Cinsiyete Göre TikTok Kullanıcıları

Cinsiyet söz konusu olduğunda, TikTok kullanıcıları neredeyse eşit şekilde bölünmüş durumda. Temmuz 2022 için kendi reklam kitlesi istatistiklerine bakan TikTok, kullanıcılarının %56,2’sinin kadın ve %43,8’inin erkek olduğunu bildirdi.

TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aktif kullanıcı hesaplarının %16,4’ünü ergenlik çağındaki kadın kullanıcılar oluşturuyor.

Dahası, TikTok içerik oluşturucularının çoğunluğu kadın (%53,79).

1.3. TikTok Kullanıcı Davranışı

10 TikTok kullanıcısından 9’u uygulamayı günde birkaç kez açıyor, bu da kullanıcıların %90’ının uygulamayı her gün açtığı anlamına geliyor.

Genel olarak daha fazla kullanıcı içerik, video yüklemek yerine video izlemeyi ve paylaşılan içeriklerle etkileşim kurmayı tercih ediyor. Tiktok içerikleri beğenmek, yorum yapmak, başkalarıyla TikTok videoları paylaşma, direkt mesaj göndermek…

2. TikTok Etkileşim İstatistikleri

Reels ve TikTok kıyaslama araştırmamıza göre TikTok, etkileşim söz konusu olduğunda kesinlikle Instagram’dan daha iyi performans gösteriyor ve Reels’ten altı kat daha yüksek olan ortalama %7,11 Etkileşim Oranına sahip.

Kullanıcılar, paylaşılan içerikle etkileşim kurarak algoritmayı aktif olarak şekillendiren TikTok’a genellikle çok daha fazla dahil olurlar.

Bu, TikTok’un neden ortalama %0,09’luk bir yorum oranına sahip olduğunu açıklıyor – Instagram’ın neredeyse iki katı.

Bu, TikTok varlığı olmayan markaların Tiktok trendini aslından yakından takip etmesi gerektiği anlamına gelir çünkü güçlü bir TikTok pazarlama stratejisi etkileşim oranlarınızı hızla artırabilir.

TikTok ölçümleriyle ilgili veri miktarı hiç bitmiyor çünkü TikTok kullanıcılarının sayısı, bu uygulama dünyanın belirli bölgelerinde yasaklandığında mevcut sosyal bağlamda bile sürekli artıyor.

Hashtag’lerin ortalama etkileşimi, bir gönderi için kullanılan hashtag sayısına bağlıdır.

Hashtag’lerle en yüksek etkileşim, 0 ila 2 hashtag içeren gönderiler ve 3 ila 6 hashtag içeren gönderiler için aynı değeri, yani %5,3’ü gösteriyor.

Hashtag’lerin oynatma başına en düşük ortalama etkileşim oranı, 7 – 10 hashtag içeren gönderiler içindir.

TikTok’ta video görüntülemelerine göre ortalama etkileşim oranı, en iyi 12 sektörün tümü için çok farklılık gösteriyor, %3,6 ila %7.

TikTok’ta video görüntülemelerine göre ortalama etkileşim oranı için en yüksek değer, %7 ile Sanat ve el sanatları sektörü için kaydedildi.

Öte yandan, video görüntülemelerine göre en düşük ortalama etkileşim oranı %3,6 ile Ev ve yaşam sektöründe kaydedildi.

2.1. TikTok’ta Geçirilen Ortalama Süre

Ortalama bir TikTok kullanıcısı platformda günde 52 dakika geçirirken, kullanıcıların %90’ı platforma günlük olarak erişiyor.

2022’de, platformda geçirilen aylık ortalama süre, 2021’deki 22,8 saate kıyasla 28,7 saat oldu.

TechCrunch’a göre, genç kullanıcılar TikTok’ta YouTube dahil diğer tüm video platformlarından çok daha fazla zaman harcıyor.

2.2. TikTok Kullanıcı Etkileşimi İstatistikleri

TikTok, ortalama 10,85 dakikalık oturum süresiyle şüphesiz en ilgi çekici sosyal medya uygulamasıdır.

Geçtiğimiz yıl TikTok’ta her gün 1 milyardan fazla video görüntülendi.

Yakın zamanda yapılan bir Influencer Marketing Hub araştırması, 100.000’den fazla takipçiye sahip TikTok kullanıcı profillerinin en yüksek etkileşime (%5,30) sahip olduğunu, Instagram’ın %1,10’a ve Twitter’ın %0,30’a sahip olduğunu gösterdi.

Veriler, etkileşimde bulunan TikTok kullanıcılarının %60’ından fazlasının geçen ay bir videoyu beğendiklerini söylerken, etkileşimde bulunan kullanıcıların %54’ünün bir kullanıcının videosuna yorum yaptığını gösteriyor.

3. TikTok İndirme İstatistikleri

2016’daki lansmanından bu yana TikTok, Şubat 2019’a kadar bir milyar indirme ve sonraki sekiz ayda yarım milyar indirme biriktirmeyi başardı ki bu oldukça etkileyici.

Biraz daha heyecan verici TikTok istatistikleri görelim :

3.1. TikTok 3 Milyar Kez İndirildi

2022’de TikTok önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Platformun şu anda dünya çapında toplam 3 milyardan fazla indirmesi var ve bu, Facebook gibi bir milyardan fazla indirmeye sahip olan diğer sosyal medya platformlarını hızla gölgede bırakıyor.

Tiktok, Meta evreni dışında bu yükseklikte indirme sayısına sahip olan ilk uygulamadır.

3.2. TikTok, 2021 ve 2022’de En Çok İndirilen Uygulama Oldu

Business of Apps, 656 milyon indirme ile TikTok’un 2021 yılında en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu bildirdi.

2022’nin 1. çeyreğinde TikTok, iPhone ve iPad cihazlarında tek bir çeyrekte 60 milyondan fazla indirmeyle Apple App Store’da en çok indirilen uygulama oldu.

2022’nin sonunda TikTok, dünya çapında 672 milyon indirme ile yine yılın en çok indirilen uygulaması oldu.

3.3. Ülkeye Göre TikTok İndirme İstatistikleri

TikTok, anavatanı Çin’de çok popüler olmasına rağmen, uygulama 2019 ve 2020’de Hindistan’da indirmelerde önemli bir artış gördü.

Yalnızca 2019’da, yalnızca Hindistan’dan 323 milyon TikTok indirmesi geldi, bu TikTok istatistiği, bugüne kadar 611 milyon indirme ile Hindistan’ı uygulama yüklemelerine en önemli katkıyı yapan ülke yapıyor.

TikTok’a göre, uygulama dünya çapında 150’den fazla pazarda mevcut ve 40’tan fazla ülkede indirilen 1 numaralı uygulama.

4. TikTok Video İstatistikleri

Daha önce de belirtildiği gibi TikTok, akılda kalıcı ve eğlenceli kısa videolar paylaşmak, oluşturmak ve izlemek için kullanılan bir sosyal medya platformudur. Etkileşimli TikTok kullanıcıları aktif olarak içeriği beğeniyor, yorum yapıyor ve paylaşıyor.

Ve hiç şüphe yok ki video içeriği, sosyal medya pazarlamasının geleceğidir. İşte bilmeniz gereken bazı temel TikTok video istatistikleri.

Veriler, TikTok kullanıcılarının %68’inin başkalarının videolarını izlediğini ve TikTok kullanıcılarının %55’inin kendi videolarını yüklediğini kanıtlıyor.

TikTok’ta takipçi sayısı düşük profiller için ortalama 0 – 5.000 arası izlenme oranına sahip olmak yüksektir.

TikTok’ta ortalama izlenme oranı için en yüksek değer, 0 – 5.000 arası takipçi sayısına sahip hesaplar için %26’dır.

TikTok’ta ortalama izlenme oranı için en düşük değer, takipçi sayısı 100.000 ve üzeri olan profiller için %12,5’tir.

TikTok’ta aylık ortalama 100 milyardan fazla video görüntüleme var. Veriler, videoların %87,3’ünün en az bir etikete sahip olduğunu gösteriyor.

Orijinal ve orijinal olmayan sese göre ortalama izlenme oranı, hesapların takipçi sayısına göre değişir.

Orijinal ve orijinal olmayan sese göre ortalama izlenme oranı için en yüksek değer, takipçi sayısı 0 ile 5.000 arasında değişen profiller için hem orijinal ses kullanan hem de kullanmayanlar için %30’dur.

Kullanılan sese bağlı olarak TikTok’ta ortalama izlenme oranı için en düşük değer, %15 ile daha yüksek takipçi sayısına (100.000 veya daha fazla) sahip hesaplarda görülür.

4.1. TikTok, Lansmanından Sonra 2018’de Günde Bir Milyondan Fazla Video Görüntülemesi Aldı

TikTok videolarının formatı göz önüne alındığında, 50-60 saniyelik videoları saatlerce izleyerek sosyal medyanın karadeliğine düşmek çok kolay.

TikTok videolarında daha da bağımlılık yapan şey, özenle seçilmiş Algoritma sayesinde, keşfetinize ilgi alanlarınıza uygun gönderilerle dolu olması ve bu da sizi kaydırmaya devam edecek.

Bu nedenle, TikTok’un lansmanından sonra 2018’de günlük 1 milyondan fazla video görüntülemesi alması şaşırtıcı değil. Bu sayıların şimdi nasıl göründüğünü ancak hayal edebilirsiniz.

4.2. #Raindropchallenge, 2021 İtibarıyla 1,2 Milyar Kez Görüntülendi

TikTok’ta bir milyardan fazla görüntülenme elde eden zorluklardan biri #raindrop yarışmasıdır. Bu meydan okuma 2018’de Viral oldu ve o zamandan beri büyük ilgi gördü.

Yaratıcılar, meydan okumayı tamamlamak için yağmurun yağmasını durduruyormuş gibi yapıyor ve ardından damlaların kaymasını sağlamak için ellerini hareket ettiriyor.

Bu, TikTok'taki #raindropchallenge'ı gösteren bir resimdir.

Hashtag meydan okumaları, kolayca paylaşılabildikleri için kullanıcılarınızın ilgisini çekmenin harika bir yoludur. Bu meydan okumalar, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için TikTokerlar veya markalar tarafından oluşturulabilir.

4.3. TikTok’un 2020’deki En Popüler Videosu 547,1 Milyon Kez Görüntülendi

Bella Porch’un bir videosu 547.1 milyon izlenme ve 45 milyona yakın beğeni topladı. Film müziği olarak Millie B’nin “M to the B” şarkısını kullandı ve kısa sürede viral oldu.

@bellapoarch To the 🐝 🐝 🐝 #fyp ♬ M to the B – Millie B


Karşılaştırıldığında, ABD’li kullanıcılar için 2022’de 1 numaralı video, çikolatadan devasa bir zürafa figürü oluşturan bir pasta şefinin yer aldığı videodur. Video şu ana kadar 308 milyondan fazla izlendi.

@amauryguichon Chocolate Giraffe! 🦒This 8.3ft tall 100% chocolate sculpture is my biggest creation yet. #amauryguichon #chocolate #giraffe ♬ dream river. – Woong Sun Hee

5. TikTok Finansal (Maddi) İstatistikleri

TikTok’un popülaritesinin artmasıyla, uygulamanın kazançlarının buna orantılı olarak artması adil görünüyor.

Sensor Tower verilerine göre TikTok, 110 milyon dolardan fazla kullanıcı harcaması kaydeden TikTok, Şubat 2021’de dünya çapında en çok hasılat yapan oyun dışı uygulama oldu.

Gelecekte daha iyi TikTok pazarlama stratejileri planlayabilmeniz için gelir artışını ve finansal TikTok verilerini inceleyelim.

5.1. Gelirin Yaklaşık %80’i Çin’den Geliyor

Influencer Marketing Hub’a göre TikTok’un gelirinin yaklaşık %79’u Çin’deki Douyin’den, %8’i Amerika Birleşik Devletleri’nden ve %3’ü Türkiye’den geldi.

Daha spesifik olarak, Aralık 2020’de Çin, 120 milyon doların üzerinde bir gelir elde etti.

Aynı kaynağa göre birkaç yıl önce reklamlar gelmeden önce, gelirin %42’si ABD’den geliyordu.

5.2. Amerikalılar, TikTok’ta En Yüksek Harcamalar Yapan Ülkelerden Biridir

Bu, diğer büyük sosyal medya platformlarında olmadığı için garip gelebilir, ancak TikTok kullanıcıları, jeton satın almak için uygulamada gerçek para harcıyor.

TikTok paraları, favori içerik oluşturucuları hediyeler satın alarak ve canlı yayınlar sırasında dağıtarak ödüllendirmek için kullanılır.

Tüm jeton ve hediye fiyatları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

5.3. TikTok, 2022’nin Üçüncü Çeyreğinde Tahmini 1,56 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

TikTok’un üç aylık gelirleri yalnızca son birkaç yılda arttı ve yavaşlıyor gibi görünmüyor.

2021’de TikTok, Business of Apps’a göre yıllık %142 artışla tahmini 4,6 milyar dolar gelir elde etti.

Ayrıca TikTok’un değeri 50 milyar dolar, TikTok’un ana şirketi Bytedance ise 250 milyar dolar değerinde.

TikTok, son zamanların en karlı startup’larından biri olduğu için platform, geniş bir kullanıcı tabanıyla bağlantı kurmak için birçok reklam seçeneği sunuyor.

6. En İyi TikTok Influencerları, Fenomenleri

YouTube, Instagram gibi diğer video öncelikli sosyal medya platformları gibi TikTok da kapılarını içerik oluşturuculara açtı.

TikTok kendisini videoların viral hale gelmesi ve özellikle gençler olmak üzere milyonlarca kullanıcıya ulaşması için mükemmel bir platform haline getirdiği için, uygulama birçok ünlü yüze ev sahipliği yapıyor.

Aynı zamanda yeni süper yıldızları bir gecede ağırlamak için mükemmel bir yer olduğundan, işletmelerin markalarını ve ürünlerini tanıtmaları ve daha geniş kitlelere ulaşmaları için harika yollar sunar.

İşte en iyi beş TikTok yaratıcısı :

 1. Khaby Lame – 158,9 milyon takipçi
 2. Charlie D’Amelio – 150,6 milyon takipçi
 3. Bella Poarch – 92,6 milyon takipçi
 4. Addison Rae – 88,7 milyon takipçi
 5. Will Smith – 73 milyon takipçi

7. En Popüler TikTok Kategorileri

Statista’ya göre, Temmuz 2020 itibarıyla en popüler TikTok içerik kategorileri (hashtag görüntülemelerine göre) iki milyardan fazla görüntülendi.

Uygulamanın en çok görüntülenen içerik kategorisi, toplam 443,3 milyar hashtag görüntüleme ile eğlence içeriği oldu. Dans, 150,3 milyar hashtag görüntüsü alarak onu en popüler ikinci kategori haline getirdi.

En popüler TikTok kategorileri:

 • Eğlence – 535 milyar hashtag görüntüleme
 • Dans – 181 milyar görüntüleme
 • Şakalar – 79 milyar görüntüleme
 • Fitness/spor – 57 milyar görüntüleme
 • Ev / Kendin yap – 39 milyar görüntüleme
 • Güzellik/Cilt bakımı – 33 milyar görüntüleme
 • Moda – 27 milyar görüntüleme
 • Tarifler/yemek pişirme – 18 milyar görüntüleme
 • Hayat hackleri/tavsiyeleri – 13 milyar görüntüleme
 • Evcil hayvanlar – 10 milyar görüntüleme
 • Dış mekan – 2 milyar görüntüleme

Benzer şekilde, 2022 Reels ve TikTok kıyaslama araştırmamız, Haberler ve Eğlencenin en önemli ilgi alanlarını oluşturduğunu, ardından Oyunlar ve ardından Giyim / Aksesuarların yakından takip ettiğini ortaya koydu.

En önemli TikTok ilgi alanlarına ilişkin verilerimiz, kendinizi içinde bulduğunuz sektöre ve markanızı sosyal medyada sunma yönteminize bağlı olarak, işletmenizin platformda iyi performans gösterme şansının olup olmadığı konusunda size bir fikir verebilir.

8. TikTok İstatistikleri Kaliteli Pazarlama Stratejisi Tasarlamanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

TikTok stratejinizi yepyeni bir seviyeye taşımak için pazarlama planınızın temelini oluşturabilecek pek çok içgörüye ihtiyacınız var.

TikTok pazarlama stratejinizi tamamlamak için TikTok istatistikleri kullanışlıdır ve daha iyi içerik oluşturmak için mevcut tüm verileri kullanmanıza yardımcı olur.

TikTok istatistikleri, bu sosyal medya platformunun piyasadaki diğer sosyal ağlar için en büyük rekabet olduğunu kanıtlıyor.

TikTok, Y Kuşağı ve Z Kuşağı için hayati bir platformdur ve eğlence, ticaret ve topluluk için harika bir çevrimiçi yer haline gelir.

TikTok istatistiklerinin getirdiği derinlemesine içgörüler yalnızca raporlama sürecini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni pazarlama kampanyaları oluşturmaya veya mevcut kampanyaları düzenlemeye de yardımcı olur.

Pazarlamacılar, markalarının performansını takip ederken işlerin nasıl değiştiğine bakarak tüm bu bilgilendirici verileri aylık, üç aylık veya yıllık raporlara uygulayabilir.

9. Ülkelere Göre TikTok İstatistikleri

9.1. İngiltere için TikTok İstatistikleri

Birleşik Krallık’ta cinsiyete göre en fazla TikTok hesabına kadınlar sahip.

10,65 milyon kullanıcı değeriyle cinsiyete göre en fazla TikTok hesabıyla başı çekiyorlar.

Erkeklerin Birleşik Krallık’ta TikTok’ta yalnızca 9,35 milyon hesabı var.

Birleşik Krallık’ta TikTok’ta en fazla hesabın bulunduğu yaş grubu, 7,1 milyon kullanıcıyla 25-34 yaş arası.

TikTok hesap sayısının en az olduğu yaş grubu ise 0,5 milyon değerle 13-17 yaş arası.

9.2. ABD için TikTok İstatistikleri

ABD’de TikTok için cinsiyete göre en yüksek hesap sayısı, 40,3 milyon kullanıcı değeriyle kadınlar tarafından temsil ediliyor.

Erkeklerin TikTok’ta yalnızca 26,9 milyon hesabı var.

ABD’de TikTok’ta en çok hesaba sahip olan yaş grubu, 19,9 milyon kullanıcıyla 25-34 yaş arası.

TikTok hesabı sayısının en düşük olduğu yaş grubu ise 0,5 milyon değerle 13-17 yaş arası.

9.3. Birleşik Arap Emirlikleri için TikTok İstatistikleri

BAE’de TikTok’ta en çok hesaba sahip yaş grubu 25-34 yaş arası, yani 3,75 milyon.

Öte yandan BAE’de en az TikTok hesabı 0,2 milyon kullanıcı değeriyle 55 yaş üstü yaş grubunda kayıtlı.

BAE’de cinsiyete göre en fazla TikTok hesabına sahip olan erkekler, 6 milyon kullanıcıyla başı çekiyor.

Kadınların BAE’de TikTok’ta yalnızca 2,55 milyon hesabı var.

9.4. Endonezya İçin TikTok İstatistikleri

Endonezya’da TikTok için cinsiyete göre en yüksek hesap sayısı, 73 milyon kullanıcı değeriyle kadınlar tarafından temsil ediliyor.

Erkeklerin TikTok’ta yalnızca 41,9 milyon hesabı var.

Endonezya’da TikTok’ta en çok hesaba sahip yaş grubu, 50 milyon kullanıcı değeriyle 18-24 yaş arası.

TikTok hesaplarının en düşük olduğu yaş grubu ise 0,5 milyon ile 13-17 yaş grubu.

Sıradaki ne?

Şüphesiz, TikTok burada kalacak ve büyük olasılıkla yakın gelecekte sosyal medya endüstrisine hakim olacak.

Bundan tam olarak yararlanmak için pazarlamacılar, öncelikle Z Kuşağı kitlesine odaklanarak TikTok’a zaman, para ve yaratıcı enerji ayırmayı planlıyor.

Bu kesinlikle TikTok’un 2023’teki büyümesini hızlandırmaya ve kullanıcıların gülmek ve eğlenmek için gittiği, aynı zamanda her gün en son haberleri aldığı ve yeni şeyler öğrendiği çok amaçlı bir sosyal uygulamaya dönüşümünü tamamlamasına yardımcı olacaktır.

Son Sözler

TikTok nispeten yeni bir sosyal medya platformu olsa da, Facebook veya Instagram gibi devlerin dikkatini çekmek için büyük bir potansiyel gösterdiğini gösterdi.

Ve platformun başarısını sergilemenin TikTok hakkında güçlü istatistiklerden daha iyi bir yolu var mı ?

Bir dahaki sefere sosyal medya stratejinizi planlarken, TikTok’a bir şans vermeyi düşünün ve TikTok’taki bu kullanışlı istatistikleri aklınızda bulundurun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Sosyal Medya Platformlarının İstatistikleri

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu