Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Threads Kullanıcı İstatistikleri 2023: Threads’ı Kaç Kişi Kullanıyor?

Meta’nın yeni Twitter rakibi olan Threads, lansmanından sonraki ilk birkaç gün içinde kullanıcı sayılarının inanılmaz bir hızla arttığını gördü ve […]

Meta’nın yeni Twitter rakibi olan Threads, lansmanından sonraki ilk birkaç gün içinde kullanıcı sayılarının inanılmaz bir hızla arttığını gördü ve şu anda 93 milyondan fazla kullanıcısı var.

Karşılaştırıldığında, ChatGPT’nin yalnızca 1 milyon kullanıcıya ulaşması lansmandan sonra 5 gün sürdü.

Şimdi, adil olmak gerekirse, Instagram’ın Threads kullanması gerektiğinden ve 2 milyardan fazla kullanıcıdan oluşan yerleşik bir izleyici kitlesine sahip olduğundan, kullanıcı büyümesi söz konusu olduğunda Threads çok büyük bir avantaja sahip.

Ve şu ana kadar, Bluesky‘nin şimdiye kadar yaptığı gibi, Threads’in kayıtlarda frene bastığına dair bir işaret yok.

Bu özette, kullanıcı sayısı ve büyüme dahil, hakkında bilmek isteyeceğiniz en son istatistikleri ve gerçekleri keşfedeceğiz.

Threads Nedir?

 • Uygulama metin tabanlı gönderiler, gerçek zamanlı konuşmalar ve fotoğraf ve video gönderme yeteneği ile Twitter’ı andırıyor.
 • Uygulama, toplulukların çeşitli konuları tartışmasına olanak tanır ve kullanıcıları “daha fazlasını söylemeye” teşvik eder.
 • Threads, sınırlı görüntülenebilirlik kontrol seçenekleriyle ve doğrudan mesajlaşma veya trend olan konularla başlangıçta minimum işlevselliğe sahiptir.
 • Meta’nın ölçeği ve altyapısı, işe alım sürecini basitleştirdiği ve kullanıcıları elde tutmaya yardımcı olduğu için Threads’e bir avantaj sağlar.
 • Kullanıcı memnuniyetsizliğini önlemek için Meta’nın spam, taciz, komplo teorileri ve yanlış iddialar gibi sorunları ele alması gerekecektir.
 • Threads, ek etkileşim süresi sağlayabilir ve potansiyel olarak gelecekte Meta’nın ana reklam işini tamamlayabilir.
 • Meta’nın reklam işi, çevrimiçi reklam pazarındaki genel düşüşten ve Apple’ın uygulama gizliliği uygulamalarındaki değişikliklerden kaynaklanan problemlerle karşılaştı.
 • Mark Zuckerberg’in Elon Musk ile rekabet etme motivasyonu, kafes dövüşü planları yaptıkları için sosyal ağların ötesine geçiyor.

 

Post by @zuck
View on Threads

 

 • Uygulama, kalp simgesiyle beğenme, yorum yapma ve yeniden mesaj dizisi oluşturma (retweetlemeye benzer) gibi özellikler sunar.
 • Threads hesapları takip etmek basittir ve kullanıcılar hem takip ettikleri hem de takip etmedikleri kişilerin iletilerini görebilirler.
 • Doğrulanmış hesaplar, muhtemelen Meta’nın ücretli doğrulama programında katılımcılara verilen mavi tik onay işaretleriyle birlikte Threads’da da mevcuttur.
 • Threads’in web sürümü, Temmuz ayındaki resmi lansman

Threads İstatistikleri ve Gerçekler

 • Bazı Instagram sayfalarında bulunan Threads hesap numaralarına göre, Threads’in 93 milyondan fazla kullanıcısı var.
 • Lansmanının ilk gününde 2 saat içinde 1 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Threads, ChatGPT‘nin 5 günlük rekorunu kırarak 1 milyon aktif kullanıcıya en hızlı ulaşan uygulama oldu.
 • Mark Zuckerberg’e göre, Threads lansmanından sonraki 24 saatten kısa bir süre içinde 30 milyondan fazla kullanıcı ekledi. Bu, saatte en az ortalama 1,25 milyon kaydolma oranına karşılık gelir.
 • Lansmandan sonraki gün, Threads’teki kullanıcı artışı patladı ve 2 saat sonra 2 milyon kullanıcıya, 4 saat sonra 5 milyon kullanıcıya ve 7 saat sonra 10 milyon kullanıcıya ulaştı.
 • Lansmanından bir gün sonra, Threads şimdiden Apple App Store’da 1 numaralı ücretsiz uygulama ve aynı zamanda Twitter’da en çok konuşulan konu oldu.

threads app storeda birinci sırada

 • iOS ve Android için Threads uygulaması 100 ülkede ve 30’dan fazla dilde mevcuttur.
 • Billboard, HBO, NPR, HGTV ve Netflix gibi büyük markalar hiç vakit kaybetmedi ve lansmandan birkaç dakika sonra hesaplarını kurdu.
 • 500 karakterle, Threads’da gönderi uzunluğu sınırı çoğu Twitter kullanıcısı için 280 karakterden daha uzundur.
 • Meta, Threads’i kullanıcıların verilerini sosyal ağlar arasında taşımasına olanak tanıyan bir teknoloji olan ActivityPub ile uyumlu hale getirmeyi planlıyor.
 • Meta Jennifer Lopez, Mark Cuban, Shakira, Gordon Ramsay ve Seth Curry gibi büyük isimleri Threads’e çekmeyi başardı.
 • Threads uygulaması, Threads ve Instagram arasında veri paylaşımı için hala üzerinde çalışılması gereken ayrıntılar nedeniyle Avrupa Birliği’nde henüz mevcut değil.
 • Instagram’dan Adam Mosseri, takip akışı farklı Threads hesapları arasında geçiş yapma ve gönderileri düzenleme seçeneği gibi özelliklerin yapılacaklar listesinde olduğunu açıkladı.

Kaynaklar: CNNBloombergThe Verge, ThreadsThe GuardianTechCrunch

Threads Uygulamasında Kaç Kullanıcı Var?

En son verilere göre, Threads şu anda 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Threads’teki kullanıcı sayısı lansmandan sonraki ilk gün hızla artarak 2 saat sonra 2 milyon kullanıcıya, 4 saat sonra 5 milyon kullanıcıya, 7 saat sonra 10 milyona ve 24 saatten kısa bir sürede 30 milyon kullanıcıya ulaştı.

Saat/Günİndirme Sayısı
7 saat10 milyon
24 saat30 milyon

Size bunun ne kadar hızlı olduğu hakkında bir fikir vermek için, Twitter’ın 1 milyon kullanıcıya ulaşması iki yıl sürdü. ChatGPT’nin bu seviyede büyümeye sahip olması bile 5 gün sürdü.

İşte farklı şirketlerin 1 milyon kullanıcıya ulaşmasının ne kadar sürdüğüne dair kesin rakamlar.

ŞirketLansman Yılı1 Milyon Kullanıcıya Ulaşma Süresi
Threads20232 saatten az
ChatGPT20225 gün
Instagram20102.5 ay
Spotify20085 ay
Dropbox20087 ay
Facebook200410 ay
Foursquare200913 ay
Twitter20062 yıl
Airbnb20082,5 yıl
Kickstarter20092,5 yıl
Netflix19993,5 yıl

Threads ve Twitter Arasındaki Fark Nedir?

Threads ve Twitter arasındaki temel fark, Threads’teki özellikler veya bunların olmamasıdır. Threads, Twitter’ın sahip olduğu aynı temel özelliklere sahiptir ve kullanıcılar gönderileri gönderebilir, yeniden gönderebilir ve beğenebilir.

Konuların eksik olduğu dikkate değer özellikler arasında takip beslemesi, Trend olan konular, hashtag’ler ve gönderileri düzenleme yeteneği bulunur.

Threads ve Twitter, tasarım ve his açısından benzerdir; Meta’nın rakip uygulamaları kopyalama konusunda bir geçmişi olduğu için bu bir tesadüf değildir.

Instagram Olmadan Threads’a Kaydolabilir Misiniz?

Instagram olmadan Threads’a kaydolamazsınız.

Zaten bir Instagram hesabınız varsa Threads indirmeniz, Instagram hesabınızla oturum açmanız ve ardından profilinizi oluşturmak için birkaç hızlı adımı uygulamanız gerekir.

Instagram hesabınız yoksa önce Instagram’ı indirmeniz ve bir hesap oluşturmanız gerekir.

Unutulmaması gereken bir şey, Instagram hesabınızı da silmeden Threads hesabınızı silemezsiniz. Ancak Threads hesabınızı devre dışı bırakabilir ve yine de Instagram’da kalabilirsiniz.

Sonuç

İlk gününde, Threads, çoğu girişimin yalnızca hayal edebileceği türden bir kullanıcı büyümesine sahip oldu.

Instagram’da 2 milyardan fazla kullanıcısı olan ve halihazırda 93 milyondan fazla kullanıcıyı kaydettiren Threads, ivmeyi sürdürmek ve sonraki haftalarda kullanıcılarda daha da fazla kullanıcı kazanımı sağlamak için benzersiz bir konumda.

Aslında, bir Threads gönderisinde Mark Zuckerberg şunları söyledi:

Biraz zaman alacak ama bence üzerinde 1 milyardan fazla kişinin olduğu bir genel konuşma uygulaması olmalı. Twitter bunu yapma fırsatı buldu ama başaramadı. Umarım yaparız.

Aklımdaki soru, aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü Twitter alternatifi varken Threads’in kullanıcılarını elinde tutup tutamayacağı, doğrudan mesajlaşma ve Hashtag’ler gibi çok sevilen bazı Twitter özelliklerinden yoksun olduğu için yeni özellikleri ne kadar hızlı ekleyebildiğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Threads'i kullanabilmek için Instagram hesabım olmalı mı?

Evet, Threads'i kullanmak için bir Instagram hesabına ihtiyacınız vardır.

Threads'i Instagram olmadan kullanabilir miyim?

Hayır, Threads'i kullanabilmek için Instagram hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir.

Threads nedir?

Threads, metin tabanlı gönderiler, gerçek zamanlı konuşmalar ve fotoğraf ve video gönderme yeteneği ile Twitter'ı andıran bir uygulamadır.

Threads'i nasıl indirebilirim?

Threads uygulamasını iOS veya Android cihazınıza App Store veya Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Threads'i kullanmak ücretsiz mi?

Evet, Threads'i kullanmak tamamen ücretsizdir.

Threads'ta gönderi uzunluğu ne kadardır?

Threads'da gönderi uzunluğu 500 karakterdir.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu