Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Sosyal Medya İçin Stratejik İçerik Planlaması Nasıl Yapılır? 2023

İçerik planlaması 2023’te hala geçerli mi? Kısa cevap: evet. Her ne kadar sosyal medyada moda olan bir kelime olsa da […]

İçerik planlaması 2023’te hala geçerli mi?

Kısa cevap: evet.

Her ne kadar sosyal medyada moda olan bir kelime olsa da (ardından “özgünlük” gelir) içerik planları, özellikle yaratıcı bir dönemde olduğunuzda içerik oluşturmanıza yardımcı olmanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Bu nedenle, Sosyal Medya için düzenli kalmanıza, tutarlı olmanıza ve hedef kitlenizin seveceği içerik üretmenize yardımcı olacak içerik temelleri oluşturmaya yönelik en önemli ipuçlarımızı paylaşıyoruz.

Sosyal Medya İçin İçerik Planlaması Nedir?

İçerik planlaması, markanızın sosyal medyada sürekli olarak tartışacağı, geliştireceği ve içerik oluşturacağı üç ila beş konudur.

İçerik kategorileri veya içerik grupları olarak da adlandırılan bu konular, yayınlayacağınız içeriklerin temelini oluşturur.

İçerik Planlaması Neden Önemlidir?

Basitçe: İçerik planlaması sosyal medyanıza odaklanmanıza yardımcı olur.

Her şeyi yayınlamak yerine, hedef kitleniz için daha alakalı içerik oluşturabilirsiniz; bu da sizi influencer, başvurulacak bir uzman (veya bir ilham veya eğlence kaynağı) haline getirebilir.

Bu şekilde, sosyal medyada takip ve etkileşim için yarışan binlerce hesap arasında öne çıkacaksınız.

Sosyal medya için içerik planlamasının  önemli olmasının başka bir nedeni var mı?

İçeriğinizi planlamayı çok daha kolay hale getirirler.

Son dakika gönderileri oluşturmaya çabalamak yerine, içerik planlamasını önümüzdeki hafta (veya ay) için içerik takviminizi stratejik olarak oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Christine şunu ekliyor: “İçerik planlaması markanıza özel olsa da, birkaç ek temayı da kapsayabileceğini unutmamak önemlidir.” (bununla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz).

Sosyal Medya İçin 6 Tane İçerik Planlaması Önerisi

Daha önce de belirtildiği gibi, içerik planları birden fazla temayı kapsayabilir; dolayısıyla hepsinin ortak bir konusu olsa da, her hafta aynı içeriği oluşturmaya mecbur kalmazsınız.

Başka bir deyişle: tutarlı olun, tekrarlayıcı değil.

İlham almak için kullanabileceğiniz altı içerik planlaması örneği:

 1. Bağımsız bir kitapçı öncelikli olarak bağımsız kitap incelemeleri ve haberlere, küçük bir işletmeyi yönetmenin perde arkasına ve yerel kafelere odaklanabilir.
 2. Bir moda içeriği yaratıcısının temel taşları minimalist tarz, vücut pozitifliği, kendini sevme ipuçları ve bütçeleme tüyoları olabilir.
 3. Bir pazarlama stratejisti girişimciliğe, sosyal medya haberlerine ve iş-hayat dengesi ipuçlarına odaklanabilir.
 4. Bir gıda markasının içerik planlaması ürün özetlerini, tarifleri, yemek pişirme ipuçlarını ve beslenmeyle ilgili efsanelerin yıkılmasını içerebilir.
 5. Bir fitness içerik oluşturucusu, sabah rutini ipuçlarını, evde yapılan basit egzersizleri ve motive edici alıntıları paylaşabilir.
 6. Lüks bir bagaj markasının içerik planlaması ; lüks otel rehberleri, seyahat nasıl yapılır, paketleme tüyoları ve ürün eğitimlerine odaklanabilir.

Peki markanızın içerik planlaması nasıl belirleyip tanımlarsınız? Sayfayı aşa kaydırmaya devam edin.

2023’te Marka İçerik Planlaması Nasıl Yapılır?

İçerik planlaması oluşturmak, bir saniyelik hızlı bir beyin fırtınası değildir.

Öncelikle bunların ne olabileceğini belirlemeniz ve ardından bunları daraltmanız gerekir!

İçerik planlaması stratejinizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken beş şey:

 1. İş Hedefleri ve Hedef Kitlenin İhtiyaçları
 2. Anahtar Kelime Araştırması
 3. İçerik Analizi ve Performans
 4. Hedef Kitleyle İlgili SSS ve Geri Bildirimler
 5. Yapay Zeka Araçlarını Kullanın

#1: İş Hedefleri ve Hedef Kitlenin İhtiyaçlarını Öğrenin

İçerik planlaması iş hedeflerinizle uyumlu olmalı.

Kendine sor:

 • Sosyal medya varlığınızla neyi başarmaya çalışıyorsunuz?
 • Hedef kitleniz ne tür içerikleri değerli bulacaktır?
 • Öncelikle eğitici, ilham verici ve eğlenceli olmayı mı hedefliyorsunuz? Bu üçünün bir karışımı mı?
 • Web sitenize trafik çekmek mi yoksa marka bilinirliğine mi odaklanmak istiyorsunuz?

Basit görünebilir ancak içerik temellerinizin ne olacağını oluşturmanın anahtarı budur.

İPUCU: Genel vizyonunuzla hâlâ uyumlu olduklarından emin olmak için içerik planlamanızı her ay yeniden kontrol edin. Değişmeleri sorun değil; markanız geliştikçe içeriğiniz de değişir.

#2: Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Sektörünüzde olup biten güncellemelere dikkat etmek ve trendleri takip etmek, sosyal medya için içerik temellerinizi tanımlamada çok yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için, neyin popülerliğinin arttığını, hangi içerik boşluklarının mevcut olduğunu ve uzmanlığınızı veya bakış açınızı nerede geliştirebileceğinizi görmek için anahtar kelime araştırmasına öncelik verin.

Ayrıca, uzun vadede SEO stratejinize yardımcı olması açısından da harikadır (başlıklarınızda belirli anahtar kelimeleri kullanarak daha kolay keşfedilebilirsiniz).

Artan anahtar kelimeleri bulma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? İşte birkaç ücretsiz öneri:

 • Instagram ve TikTok Araması: Arama çubuğuna nişinizi yazın ve açılan ilgili anahtar kelimeleri, kullanılan hashtag’leri ve oluşturulan içeriği not edin.
 • Google Trendler : İnsanların Google’da ne aradığını keşfedin. Bunu belirli kategorilere, ülkelere ve hatta süreye (örneğin geçen aya) göre daraltabilirsiniz.
 • Pinterest Araması: Sektörünüzü aramak için arama aracını kullanın. En üstte görünen Pinler, insanların görmek istediği içerik türünün iyi bir göstergesidir.
 • AnswerThePublic : Hedef kitlenizin sıkıntılı noktaları ve ne aradıkları hakkında size fikir verir.

#3: İçerik Analizi ve Performans Kontrolü Yapın

Analitiklerinize bakmak, hangi içeriğin iyi performans gösterdiğini, en çok etkileşim aldığını ve hedef kitlenizde yankı uyandırdığını bulmanın harika bir yoludur.

Yüksek performanslı sosyal medya gönderilerini, bunların başlıklarını, kullandığınız görselleri ve eklediğiniz Hashtag’leri (veya anahtar kelimeleri) not edin.

Potansiyel içerik planlaması olarak tanımlayabileceğiniz ortak temalar var mı? Oradan başla.

#4: Hedef Kitleyle İlgili SSS ve Geri Bildirimlere Önem Verin

Sosyal medyadaki içerik planlaması için ilham almanın bir başka yolu da hedef kitlenizi dinlemek ve SSS’leri not etmektir.

Size sıklıkla ne soruyorlar veya bilmek istiyorlar?

Unutmayın, sosyal medya sosyal olmakla ilgilidir.

Sadece gönderi paylaşıp gölgede bırakmayın; takipçilerinizin size ne yorum yaptığını veya size DM gönderdiğini dinleyin. Geri bildirimleriyle etkileşime geçin ve bunu sizden daha çok ne istediklerini bilmenin bir yolu olarak kullanın.

Şüpheye düştüğünüzde, özellikle topluluğunuza yararlı bulmalarını isteyen Hikayeler veya gönderiler oluşturun.

#5: Yapay Zeka Araçlarını Kullanın

Yaptığınız tüm araştırmaları hatırlıyor musunuz: Hedef belirlemek, anahtar kelimeleri belirlemek ve içeriğinizde ortak temalar bulmak?

Artık beyin fırtınası şapkanızı takmanın zamanı geldi.

Yapay Zeka içerik oluşturmaya yönelerek  hem içerik temellerini hem de fikirleri hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz, böylece hedef kitlenizde yankı uyandıracak anlamlı içerik oluşturmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

2023’te İçerik Takviminizi Nasıl Planlarsınız?

İçerik temellerinizin ne olacağını belirledikten, beyin fırtınası yaptıktan ve tanımladıktan sonra, her konuyu veya kategoriyi destekleyecek içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İster Reels, YouTube Shorts veya TikTok gibi kısa biçimli videolar, ister bir kaydırmalı postu, LinkedIn’deki uzun biçimli bir başlık veya Instagram Hikayeleri olsun, içerik planlaması sosyal medyada birden çok şekilde paylaşılabilir.

Ancak tutarlı ve etkili olmak için gönderilerinizi önceden planlamak ve planlamak yararlı olacaktır ; bu, anında yayınlamanın baskısını hafifletecek, zamandan tasarruf sağlayacak ve tüm içerik oluşturma sürecini kolaylaştıracaktır.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu