Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Instagram’da Başkasının Gönderisini Paylaşma (Repost) Nasıl Yapılır? 2023

Instagram, marka erişimini artırmaya ve yeni işleri yönlendirmeye yardımcı olan güçlü bir Sosyal Medya platformudur. Uzun vadede katılımınızın arttığını görmek […]

Instagram, marka erişimini artırmaya ve yeni işleri yönlendirmeye yardımcı olan güçlü bir Sosyal Medya platformudur.

Uzun vadede katılımınızın arttığını görmek için ihtiyaç duyduğunuz içeriği tutarlı bir şekilde paylaşmak zaman alıcı ve pahalı olabilir.Bu yüzden Instagram repostu nasıl yapılacağını öğrenmelisiniz.

Bu gönderide, birkaç basit adımda Instagram’da yeniden gönderi paylaşmanın farklı ücretsiz yollarını göstereceğiz. Ancak konuya girmeden önce, Instagram’da yeniden yayınlamanın markanıza neden fayda sağlayabileceğini tartışalım.

Neden Instagram’da Yeniden Gönderi Paylaşmalısınız?

Instagram, piyasadaki en büyük sosyal medya sitelerinden biridir. Aylık bir milyarı aşkın aktif kullanıcısı ile siteyi pazarlama stratejisine dahil eden markalar, daha geniş kitlelere ulaşabilir ve diğer sosyal medya kanallarında daha hızlı görünürlük elde edebilir.

Ve böyle bir hedef kitleyle, sürekli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlamak istersiniz; ancak bu, zaman, çaba ve henüz bütçenize uymayan kaynaklar gerektirebilir. Çoğu pazarlamacı haftada 3-4 kez paylaşım yaptığından, talebe ayak uydurmak için birikmiş içeriğiniz olmalıdır.

Ek olarak, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) son derece iyi performans gösterir. Aslında, tüketicilerin %90’ı UGC’nin satın alma kararları üzerinde promosyon e-postalarından ve hatta arama motoru sonuçlarından daha fazla etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Örneğin, Warby Parker’ın müşterilerinden biri olan @cjronson’un bu komik görüntüsünü yeniden yayınlamasının gücünü düşünün:

Görüntü yalnızca Warby Parker müşterilerinin ilgisini çekmekle kalmıyor, aynı zamanda Warby Parker pazarlamacılarının işlerini kolaylaştırıyor. Bu içeriği şirket içinde oluşturmaları gerekmiyordu.

Instagram’da yeniden gönderi yapmak, müşterilerinizden, markaya sadık olanlardan ve çalışanlardan gelen marka desteklerini vurgulamanıza yardımcı olabilir.

UGC genellikle daha güvenilir kabul edilir çünkü bir tüketici ürününüzü veya hizmetinizi tanıtarak hiçbir şey kazanmaz (bu bir reklam değilse). Bunu yalnızca izleyicilerine ürününüzü beğendiklerini söylemek için yaparlar.

Instagram’da Nasıl Repost Yapılır?

Instagram, yeniden gönderme işlevini kullanarak diğer kullanıcıların Reelsini ve gönderilerini kendi Instagram Hikayenizde yeniden yayınlamanıza olanak tanır.

Fakat sınırları vardır: Akışınız, Reelslerinizin veya videolarınız dahil olmak üzere Instagram profilinizin herhangi bir kalıcı bölümünde yeniden paylaşım yapmanıza izin vermez.

Başka bir deyişle, Instagram yalnızca en fazla 24 saat boyunca başka birinin içeriğini geçici olarak paylaşmanıza izin verir. Kalıcı olarak saklamak istiyorsanız, Instagram Hikaye Öne Çıkanlarına ekleyebilirsiniz.

Kalıcı akışınıza bir gönderi eklemek ve asıl yaratıcıya atıfta bulunmak istiyorsanız, sonraki bölümlerde bunu nasıl yapacağınızı okuyun. Şimdilik, içeriği Hikayenizde nasıl yeniden yayınlayabileceğinizi ve öne çıkanlarınıza nasıl ekleyebileceğinizi öğrenelim.

1. Yeniden yayınlamak istediğiniz gönderiye, Reels’e veya videoya gidin.

İlk olarak, takipçilerinizle paylaşmak için doğru içeriği bulun. Bunu birkaç yoldan yapabilirsiniz:

  • Sektör hashtag’lerini arayın ve diğer markaların ve etkileyicilerin popüler gönderilerini yeniden yayınlayın.
  • Müşterileriniz ve hayranlarınız tarafından oluşturulan kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriği gösterecek markalı hashtag’leri arayın.
  • Etiketlendiğiniz gönderileri görün ve markanıza uygun olanları yeniden paylaşın.
  • Hayran olduğunuz markaları bulun ve markanızla en uyumlu içeriği yeniden yayınlayın.

Yalnızca herkese açık profillere sahip kullanıcıların ve markaların içeriklerini yeniden yayınlayabileceğinizi unutmayın.

Not: Etiketlendiğiniz sürece diğer kişilerin Hikayelerini de yeniden yayınlayabilirsiniz. Hikayelerinde sizden bahsedenleri Direkt Mesajlarınızda bulabilirsiniz.

2. Gönderi veya Reels üzerindeki kağıt uçak simgesine tıklayın.

Fotoğraf ve videolarda kağıt uçak butonu, Beğen ve Yorum Yap butonlarının yanında yer alacaktır.

instagram fotoğraf hikayeye nasıl eklenir?

Reels’te ise, Yorum düğmesi ile üç nokta arasında yer alacaktır.

instagram fotoğraf hikayeye nasıl eklenir?

3. Açılır menüde “Hikayenize gönderi ekleyin”e tıklayın.

Birkaç seçenek içeren bir açılır pencere görünecektir. Bir gönderi paylaşıyorsanız, bunu hikayenize Ekleme, gönderiyi yanıtlama (yanıtlara izin veriyorlarsa) veya gönderiyi yakın zamanda mesajlaştığınız herhangi birine Direkt Mesaj yoluyla gönderme seçeneğiniz vardır.

instagram fotoğraf hikayeye nasıl eklenir?

Bir Reelsi paylaşmaya çalıştığınızda benzer seçenekler görünür.

Hikayenize gönderi ekleyin veya Hikayenize reels ekleyin ‘i tıklayın.

4. Gönderinin başlığını göstermek ve gizlemek için dokunun.

Ardından, hikayenizin bir taslağını görmelisiniz.

instagram fotoğraf hikayeye nasıl eklenir?

Altyazıyı gösterme veya gizleme seçeneğiniz vardır. İkisi arasında geçiş yapmak için gönderiye dokunmanız yeterlidir.

instagram fotoğraf hikayeye nasıl eklenir?

5. Metin, çıkartmalar, hashtag’ler ve diğer öğeleri ekleyin.

Mümkün olan en fazla etkileşimi elde etmek ve yeniden gönderiyi markanızla uyumlu hale getirmek için hikayeyi metin ve diğer öğelerle süsleyin. Hatta bir bağlantı, zaman sayacı, harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz.

6. Paylaşmak için “Hikayeniz”e tıklayın.

Gönderinizi tamamlamanın zamanı geldi. En altta “Your Story”, “Hikayeniz” yazan butona tıklayın. Bu, herhangi bir ek işlem gerektirmeden otomatik olarak paylaşacaktır.

Hikayenizi yalnızca belirli bir grubun görmesini istiyorsanız, “Yakın Arkadaşlar” seçeneğine de tıklayabilirsiniz. Son olarak, sağ oka tıklarsanız, gönderiyi DM yoluyla veya yakın arkadaşlarınızla paylaşmak için ek seçenekler görürsünüz.

instagram fotoğraf hikayeye nasıl eklenir?

7. Paylaşılan gönderiyi Öne Çıkanlar’a ekleyin.

Instagram, gönderileri doğrudan kalıcı akışınızda paylaşmanıza izin vermese de, profilinizde kalıcı olarak kalacak olan Öne Çıkanlar’dan birine ekleyebilirsiniz. Burada Öne Çıkanlar oluşturmayı öğrenin.

İşte MARK+FOLD adlı bir kırtasiyeciden bir örnek:

Hikayelerde, bir gönderiyi paylaşmakla aynı en iyi uygulamalar izlenmelidir. Kişiyi tanımıyorsanız ve yeniden paylaşmak istediğiniz içeriğin lisanslı materyal olabileceğinden şüpheleniyorsanız, önce izin isteyin. Mümkün olduğunca orijinal posterlere kredi verin.

Bir Ekran Görüntüsü Kullanarak Instagram’da Nasıl Repost Yapılır?

1. Instagram’da yeniden paylaşmak istediğiniz bir fotoğraf bulun ve telefonunuzla ekran görüntüsünü alın.

  • IOS için: Ekranınız yanıp sönene kadar ana sayfa ve kilit düğmelerine aynı anda basın.
  • Android için: Ekranınız yanıp sönene kadar uyku/uyandırma ve ses kısma düğmelerine aynı anda basın.

instagram repost nasıl yapılır?

2. Yeni gönder düğmesine dokunun

Ekran görüntünüzü aldıktan sonra Instagram hesabınıza geri dönün. Instagram ekranınızın sağ üst kısmındaki “yeni gönderi düğmesine” dokunun (kare içindeki artı işareti).

Ardından “Gönder”i seçin (diğer seçenekler arasında “Hikaye”, “Reels” veya “Canlı” yer alır).

instagram repost nasıl yapılır?

3. Uygulamada fotoğrafı yeniden boyutlandırın

Telefonunuzun, yalnızca yeniden yayınlamak istediğiniz fotoğrafın değil, ekranınızdaki her şeyin ekran görüntüsünü alacağını unutmayın.

Bu nedenle, yalnızca takipçilerinizle paylaşmak istediğiniz görüntüyü yakalamak için ekran görüntüsünün kenarlarını kırpmaya hazır olun.

Fotoğrafı beğeninize göre kırptıktan veya yeniden boyutlandırdıktan sonra (resmi sıkıştırıp parmaklarınızı birbirinden ayırarak), ekranınızın sağ üst köşesindeki “İleri” düğmesini tıklayın.

4. Seçtiğiniz filtreleri düzenleyin ve ekleyin

Gönderiyi diğer Instagram gönderilerinde yaptığınız gibi düzenleyin ve filtreleyin.

instagram repost nasıl yapılır?

5. Bir alıntı ekleyin

Ekran görüntüsü aldığınız gönderi bir alıntı işareti içermeyecektir, bu nedenle orijinal posteri yeniden paylaştığınız fotoğrafla ilişkilendirmek için “@ + [kullanıcı adı]” yazarak bir alıntı eklemenizi öneririz.

instagram repost nasıl yapılır?

6. Bir başlık ekleyin

En üstte, başlık için alanla birlikte gönderinizin bir önizlemesini göreceksiniz. Kişileri veya kuruluşları etiketlemeyi ve bir konum eklemeyi seçebilirsiniz.

7. Paylaş’ı tıklayın.

Gönderiyi yukarıdaki seçeneklerle özelleştirmeyi bitirdikten sonra sağ üst köşedeki paylaş’a tıklayın. Gönderi canlı olacak.

Bitmiş ürün şu şekilde görünür:

Profesyonel İpucu : İçeriği ekran görüntüleri aracılığıyla yeniden yayınlarken, orijinal içerik sahibini ya hikayenizde hesabına bağlayarak ya da bir gönderinin ya da reelsin açıklamasında doğru şekilde etiketlediğinizden ya da ona atıfta bulunduğunuzdan emin olun.

Instagram’da Reposting için En İyi Uygulamalar

1. Repost: Posts, Stories, Reels

Fiyat : Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz

iOS veya Android için Instagram için Uygulama doğrudan Instagram ile entegre olur, böylece mobil cihazınızdan diğer Instagram kullanıcılarından içerik paylaşabilirsiniz.

Markanızın Instagram profili farklı bir marka stili kılavuzuna uyuyorsa Repost, repostlarınızı bu yönergelere uyacak şekilde özelleştirmenize yardımcı olabilir. Kullanıcılar, daha fazla dikkat çekmek için göz alıcı altyazılar oluşturmak üzere 50’den fazla farklı metin stili ve sembol sanatı arasından seçim yapabilir.

2. Reposta

Fiyat : Ücretsiz

iOS veya Android için Instagram için Reposta for Instagram, en sevdiğiniz fotoğraf ve videoları Instagram’da orijinal postere atıfta bulunarak yeniden yayınlamanın basit bir yoludur.

Instagram’da tekrar paylaşmak istediğiniz bir şey bulduğunuzda, paylaşım URL’sini kopyalayıp Repost’u açmanız yeterlidir. Ardından Reposta’da, ilişkilendirme işaretini konumlandırabilir ve yeniden yayınlanan medyayı Instagram’a geri gönderebilirsiniz.

3. DownloadGram

Fiyat : Ücretsiz

DownloadGram, sosyal medya kullanıcılarının Instagram ve Twitter gibi kanallardaki kendi hesaplarından yeniden yayınlamak üzere içeriğin yüksek çözünürlüklü kopyalarını indirmelerine olanak tanır.

Bu işlemi kullanarak yeniden yayınlamak için indirmeniz gereken bir uygulama yoktur, bunun yerine PC aracılığıyla yeniden yayınlamak üzere video, fotoğraf, makara veya hikayeleri indirmek için URL’yi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Bir gönderiyi Instagram'da nasıl yeniden yayınlarım?

İstenilen gönderiye gidin, paylaşımın üzerindeki kağıt uçak simgesine dokunun ve açılır menüden 'Hikayeme ekle' seçeneğini seçin.

Instagram'da yeniden gönderi yapmanın avantajları nelerdir?

Instagram'da yeniden gönderi yapmak, markanızın geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olabilir ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği vurgulayarak marka sadakatini artırabilir.

Instagram'da yeniden gönderi yapmanın sınırlamaları nelerdir?

Instagram, sadece başka bir kullanıcının içeriğini en fazla 24 saat boyunca geçici olarak yeniden yayınlamanıza izin verir.

Bir gönderiyi kalıcı olarak profilimde paylaşmak için ne yapabilirim?

Yeniden göndermek istediğiniz gönderiyi Öne Çıkanlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

Ekran görüntüsü kullanarak bir gönderiyi nasıl yeniden paylaşabilirim?

İstediğiniz gönderiyi bulun, telefonunuzla ekran görüntüsü alın, ardından Instagram'a geri dönüp yeni gönderi düğmesine dokunun ve ekran görüntüsünü seçerek gönderiyi paylaşın.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu