Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

X.com’da Tweetlerin Etkileşimi Nasıl Arttırılır? 2023

Sosyal medya devi X / Twitter , son dönemde yaptığı yeniden markalaşma yolculuğuyla adından sıkça söz ettiriyor. Yeni adıyla X […]

Sosyal medya devi X / Twitter , son dönemde yaptığı yeniden markalaşma yolculuğuyla adından sıkça söz ettiriyor.

Yeni adıyla X olarak anılan platform, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kullanıcılar arasındaki etkileşimi artırmak adına çeşitli değişiklikler gerçekleştirdi.

Özellikle haziran ve temmuz aylarında yaşanan önemli bir olay, platformun gelecekteki yönünü ve kullanıcıların deneyimini şekillendiren faktörlerden biri oldu.

1. X.com’da Tweetler Beğeni Sayısına Göre Sıralanıyor

Son aylarda Elon Musk’ında da etkisi ile X.com – eski adıyla Twitter– birçok yenilikler getiriyor.

Başta X hesabı olmayan kullanıcıların siteye erişimini geçici olarak engellemekle başlayan yenililer süreci decam ediyor. Bu dönemde gerçekleşen değişiklikler, platformun kullanıcı deneyimini etkiledi.

Temmuz ayından itibaren uygulanmaya başlayan bir değişiklikle birlikte, kullanıcıların profillerinde gönderiler artık beğeni sayılarına göre sıralanıyor.

Algoritmayı etkileyen faktör olarak beğeni daha yüksek oranda baz alınmaya başlandı.

Bu değişiklik, geçmişte paylaşılan tweetlerin beğeni sayılarına göre gösterilmesi anlamına geliyor.

Örneğin 2014 yılında attığınız bir tweet var ve tüm tweetleriniz içinde en çok beğeni almış tweetiniz de 2014’teki tweetiniz… Artık en üst sırada 2014’teki tweetiniz yer alacak.

Fakat önemli bir noktayı belirtmek gerekiyor: Bu sıralama, sadece görüntülenme sayılarını esas almıyor. Böylece, daha fazla görüntülenen ancak daha düşük beğeni sayısına sahip olan gönderiler, profil akışlarında daha aşağıda görüntülenebiliyor.

Hem görüntülenme sayınız yüksek hem de aldığınız etkileşim yüksek ise tweetleriniz yukarılarda yer alacaktır.

Bu tarz durumlarda üst sıralarda görünmesini istediğiniz tweetiniz için twitter beğeni satın al hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

Bu hizmet sayesinde tweetinizin beğeni sayısı ve etkileşimi artacaktır. Haliyle tweetiniz üst sıralardaki yerini koruyacaktır.

2. X.com Tweet Sıralamasının Önemi Nedir? Kronolojik Sıralama Kalktı mı?

Yeni güncelleme ile kullanıcıların tweetlerini tarih sırasına göre görmesi artık zorlaştı.

Yeni değişiklik ile güncel gönderiler eğer etkileşime sahip değilse profil akışında daha alt sıralarda yer alabilir.

Ve hiç beklemediğiniz geçmiş yıllarda paylaşılan tweetler en üst sıralarda yer alabilir.

Bu durum bireysel kullanıcıları etkileyecek ama en çok haber ve yayın kanallarını sarsacaktır.

Güncel bir haberi tweet atmalarına rağmen beğeni bekleme süreci yaşayacaklar ve o süreçte haber güncelliğini kaybedebilecek.

Hedef kitlelerine artık daha hızlı ulaşabilmeleri ve tweetlerine daha fazla etkileşim almaları gereken sayfaların yeni yöntemler geliştirmesi gerekecektir.

Yanı sıra hatırlarsınız “sabitleme” , “profilde üste tutturma” özelliği ile istenilen tweet profilin en üstünde konumlandırılabiliyordu. Yeni güncelleme ile tweet Sabitleme özelliği de kaybolacaktır.

3. X.com Etkileşim Alanındaki Yeni Değişiklikler Nelerdir?

Yeni X.com’un yeni değişiklikleri saymakla bitmiyor.

  • Şu an X.com’a hesabınız olmadan da girebiliyorsunuz. Fakat farklı kısıtlamalar devam ediyor.
  • X.com’a giriş yapmadan yanıtları (mention) görmeniz imkansızdır. Ve yanı sıra tweetlerin sağında yer alan medya ve beğeni bölümlerini de yine sadece X.com hesabı olanlar görüntüleyebilecek.
  • Twitter Blue ücretli mavi tike sahip hesaplara ayrıcalıklar geldi. X Pro’ya erişim (eski adı ile TweetDeck) Blue sahibi olmayanlar için engellendi.

4. X.com, Instagram / Threads’ın Trafiğini Nasıl Düşürüyor?

Son dönemdeki bir diğer Algoritma değişikliği ise; X.com’da paylaşılan diğer rakip kurumların linklerine yöneliktir.

X.com, t.co bağlantı kısaltıcısını kullanarak rakiplerinin sayfalarına yönlendirilen link trafiğini yavaşlatmaya çalışıyor, amacı tamamen durdurmak.

Instagram, Facebook, Threads, Substack ve New York Times gibi platformlara yönlendirilen trafiği t.co bağlantısı şekilde yavaşlatması kullanıcıların dikkatinden kaçmadı.

5. X.com Kullanıcılarının Gelir Paylaşımı Nasıl Olacak?

Gelir paylaşım programı ile kullanıcıları sistemine daha fazla dahil eden X.com’un beğenileri algoritmada daha önemli noktaya getirmesi süreci nasıl etkileyecek herkes tarafından merak konusudur.

Belli oranlar ile kullanıcıların tweetlerindeki etkileşimlerini ödüllendirmek adına başlatılan uygulama kullanıcılar tarafından beğenildi. Kullanıcılar artık daha aktif biçimde X.com kullanmaya başladı.

Stripe ile ödemeleri almaya başlayan kullanıcılar var. Türkiye’de kullanılamayan Stripe’ı, yurt dışında işletmesi olan Türkler nasıl kullanabilir anlattık.

X.com'un tweet sıralamasında yaptığı değişiklik nedir?

X.com, temmuz ayından itibaren kullanıcıların profillerinde gönderileri beğeni sayılarına göre sıralamaya başladı. Bu değişiklikle daha fazla beğeni alan tweetler daha üst sıralarda görüntülenmeye başlandı.

Hangi faktörler X.com tweet sıralamasını etkiliyor?

X.com tweet sıralamasında beğeni sayıları daha yüksek oranda etkili olmaya başladı. Hem görüntülenme sayısı hem de aldığı etkileşim yüksek olan tweetler daha üst sıralarda yer alacaktır.

X.com'un tweet sıralamasındaki değişikliğin haber ve yayın kanallarını nasıl etkileyebileceği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Haber ve yayın kanalları için bu değişiklik, güncel haberleri tweet atsalar bile beğeni beklemek zorunda kalmalarına neden olabilir. Bu durumda haberlerin güncelliğini kaybetme riski olabilir ve hızlı etkileşime ulaşmak için yeni stratejiler geliştirmeleri gerekebilir.

Twitter Blue nedir?

Twitter Blue, ücretli bir hizmettir ve mavi tike sahip hesaplara ayrıcalıklar sunar. Örneğin, TweetDeck'e erişim gibi özellikler bu hizmet kapsamında sunulabilir.

X.com'un eski adı nedir?

X.com, eski adıyla Twitter'dır.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu