Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Photoshop Yapay Zeka Desteği Nasıl Kullanılır?

Yapay zekadaki ilerlemelerin getirdiği gelişmelerden keyif alıyor ancak yeni araçları öğrenme ve bunlara uyum sağlama ihtiyacını hafife mi alıyorsunuz? Adobe […]

Yapay zekadaki ilerlemelerin getirdiği gelişmelerden keyif alıyor ancak yeni araçları öğrenme ve bunlara uyum sağlama ihtiyacını hafife mi alıyorsunuz? Adobe sizi sürece dahil ediyor; fotoğraf editörlerinin kralı artık yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan efektlere sahip. Generative Fill artık Adobe’nin Firefly yaratıcı Yapay Zeka modelleri ailesi tarafından destekleniyor ve kullanıcıların fotoğrafları büyütmesine ve nesneleri kolayca eklemesine veya silmesine olanak tanıyor.

Müşterilere fikir oluşturma, keşif ve üretimi hızlandırmak için yaratıcı bir yardımcı pilot sağlamayı amaçlayan bu özellik, şirketin Creative Cloud’daki mevcut yaratıcı süreçlere generative yapay zekayı dahil etme yönündeki iddialı planının ilk adımı.

Yoksa Adobe Firefly AI ile henüz tanışmadınız mı? Adobe’ye göre “dünyanın etik ilk metinden görüntüye üretim aracı” olan Firefly, metinden görüntüye, metin efektleri araçlarına ve yakında çıkacak olan Recolor vektör eklentisine sahip. Adobe Firefly AI’nin nasıl kullanılacağını öğrenmek ve hakkında detaylı bilgi almak için ilgili makaleyi ziyaret edebilirsiniz. Photoshop’taki yeni jeneratif yapay zeka özelliklerini nasıl kullanacağınızı keşfetmeye devam etmek istiyorsanız, okumaya devam edin ve kafanızdaki soru işaretlerini giderin!

yapay zeka ve adobe photoshop

Adobe Photoshop AI: Yeni Generative Fill Özelliği Nedir?

Adobe Firefly’ın generative yapay zeka özelliklerini yaratıcı iş akışlarına entegre eden Photoshop’taki Generative Fill, Adobe’nin yapay zeka yarışındaki en son hamlesidir. Firefly destekli yeni Generative Fill, kullanıcıların yalnızca metin önerileriyle tahribatsız bir şekilde görüntülere hızlı ve basit bir şekilde malzeme eklemelerini, genişletmelerini veya kaldırmalarını sağlayarak devrim niteliğinde yeni bir çalışma yaklaşımı sunuyor.

Creative Cloud, Document Cloud, Experience Cloud ve Adobe Express’teki iş akışlarını değiştirecek iddialı bir gelecek yol haritasına sahip olan Photoshop’un bu beta sürümü, Adobe’nin Firefly’ı tamamen içeren ilk Creative Cloud ürünüdür.

Kullanıcılar artık lasso  veya başka bir seçim aracını kullanarak bir görüntünün belirli bir alanını seçebilir ve ardından Generative Fill’i kullanarak bir metin istemine dayalı olarak bu alanın otomatik olarak oluşturulan görüntülerle doldurulmasını sağlayabilir. Üretilen malzemenin perspektifi, aydınlatması ve estetiği kaynak görüntününkilerle tutarlıdır; gölgeler ve yansımalar gibi özellikler ilgili olduğunda dahil edilir.

Nasıl yapıldığını görün:

Adobe, generative yapay zekaya bazı rakiplerinden biraz daha geç başlamış olsa da, şirket son haftalarda muazzam bir ilerleme kaydetti. Adobe Firefly’ın beta sürümünün ve ardından gelen başarısının ardından, şirket şimdi bu teknolojiyi endüstri standardı Photoshop’a dahil etti.

Adobe Photoshop AI Özellikleri

Doğal dil ve kavramların kullanımıyla Generative Fill, birkaç saniye içinde dijital materyal üretebilir ve sanatçılara daha fazla ifade özgürlüğü ve daha fazla verimlilik sağlar. İşte Adobe Photoshop AI’nin diğer özellikleri:

1. Firefly tarafından desteklenmektedir: Firefly, Adobe Stock’un yüz milyonlarca profesyonel kalitede, lisanslı, yüksek çözünürlüklü fotoğrafı üzerinde eğitilmiştir ve diğer kişilerin veya işletmelerin fikri mülkiyetine (IP) dayalı materyal oluşturmayacağını garanti eder.

2. Fikirden görüntüye: Fotoğrafları, içeriklerine Ekleme, çıkarma veya genişletme yaparak şaşırtıcı şekillerde değiştirin.

3. Tahribatsız olarak düzenleyin: Üretken katmanlar, orijinali etkilemeden yeni bir materyal oluşturmanıza olanak tanıyarak farklı görünüm ve stilleri hızlı bir şekilde denemenizi sağlar.

4. Yüksek hızla yaratın: “Çılgın” düşünceleri deneyin, yeni fikirler üretin ve yazabildiğiniz kadar benzersiz, yüksek kaliteli yazılar ortaya çıkarın.

5. Bir web aracı olarak kullanılabilir: Firefly beta sürümünde artık kullanıcıların Generative Fill online özelliklerini halka açılmadan önce deneyebilecekleri yeni bir modül var.

photoshop yapay zeka kullanımı

Photoshop hala endüstri standardı ve bu güncelleme kullanıcıları için ilgi çekici yeni olanaklar sunuyor. Ancak önce Photoshop AI’ya nasıl erişeceğinizi öğrenmelisiniz.

Photoshop’ta Generative Fill’e Nasıl Erişilir?

Adobe, Firefly Generative Fill’in yıl sonuna kadar Photoshop’ta varsayılan bir seçenek olacağını iddia ediyor. Ancak şu anda bu işlev yalnızca Photoshop’un beta sürümünde mevcut.

Beta işlevlerine erişmek oldukça kolay. Başlamak için Photoshop ve diğer bireysel uygulamaların yanı sıra Lightroom’u da içeren fotoğrafçılık paketini içeren Adobe Creative Cloud’a ücretli bir üyeliğe ihtiyacınız olacak.

Abonelik için kaydolduktan sonra yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır:

1. Creative Cloud masaüstü uygulamasını açın.

2. Sol sütunda ‘Beta uygulamaları’na tıklayın.

3. Photoshop (Beta) uygulamasını bulun ve ‘Yükle’ düğmesine tıklayın.

4. Yüklemeden sonra Photoshop beta’yı ‘Yüklü beta uygulamaları’ altında listelenmiş olarak bulacaksınız.

5. Photoshop beta’yı başlatmak için ‘Aç’ düğmesine tıklayın.

6. Beta sürümünü çalıştırdığınızı doğrulamak için Windows’ta menü çubuğunda Yardım > Photoshop Hakkında bölümüne gidin. Mac’te, Menü Çubuğunda normal ‘Photoshop’ etiketinin yerini alan Photoshop (Beta)’yı göreceksiniz.

Photoshop’un beta sürümüne erişmek ve Firefly Generative Fill gibi deneysel özellikleri bu yılın sonlarında genel kullanıma sunulmadan önce keşfetmek için bu talimatları izleyin.

photoshop yapay zeka kullanımı

Photoshop AI Nasıl Kullanılır: Generative Fill

Generative yapay zekaya alışkınsanız, “Photoshop AI” ve yeni Generative Fill seçeneğini kullanmak oldukça kolaydır. Sadece adımları takip edin:

1. Photoshop’un beta uygulamasını açın.

2. Görüntünün değiştirmek istediğiniz alanını seçin.

3. “Generative Fill”ya tıklayın.

4. Seçili alanda oluşturulduğunu görmek istediğiniz şeyin açıklamasını yazın. Örneğin, “bir sahil manzarası” veya “bir şehir manzarası” yazabilirsiniz.

5. Photoshop daha sonra aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı seçenek oluşturacaktır.

Siz bir seçim yaptığınızda Photoshop görüntüyü otomatik olarak değiştirecektir. Düzenlemelerinizi yapmadan önce gerçek zamanlı olarak önizleyebilirsiniz. Generative Fill aracının ayarları da optimum performans sağlamak için özelleştirilebilir.

Bu özelliği daha iyi anlamak için Adobe’nin diğer kılavuzlarını burada bulabilirsiniz:

Generative Fill’in hızlı ve acısız denemelere olanak sağlaması büyük bir avantajdır. Kullanıcılar artık çılgın ve tuhaf konseptleri yazarak anında deneyebiliyor. Deneme hızının ve kolaylığının artmasının bir sonucu olarak daha fazla orijinal fikir üretiliyor.

Generative Fill: Düzeltmeler & Nedenler

Creative Cloud Bireysel lisansına sahip 18 yaşın altındaki kullanıcıların yanı sıra CC Teams, CC Enterprise ve Eğitim müşterilerimizin Photoshop (beta) uygulamasında Generative Fill’e erişimi yoktur.

Generative Fill, 18 yaşın altındaki kullanıcılar tarafından görülebilir ancak kullanılamaz. Ayrıca, RGB 8/16 bit olmayan belgeler için bu özellik mevcuttur ancak etkin değildir. Oluştur düğmesinin üzerine geldiğinizde, neden kullanamayacağınızı açıklayan bir araç ipucu görünecektir.

yapay zeka ve photoshop

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu