Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Oyun Oynamak İçin İnternet Hızı Kaç Olmalı? Gamerlar Dikkat!

Kısa cevap şudur: Çoğu çevrimiçi oyun için, hatta Call of Duty: Modern Warfare II gibi yeni AAA oyunları için bile […]

Kısa cevap şudur: Çoğu çevrimiçi oyun için, hatta Call of Duty: Modern Warfare II gibi yeni AAA oyunları için bile minimum 5 ila 10 Mbps’ye ihtiyacınız vardır.

İster PC’de ister konsolda olsun, en sevdiğiniz oyunları gerçekten oynamaya çalışıyorsanız, en az 50 ila 100 Mbps’ye sahip olmanızı öneririz. Bunun nedeni, ağ tıkanıklığı gibi hızınızı etkileyebilecek bir dizi başka faktörün devreye girmesidir.

Ayrıca, ham internet hızınızdan farklı olan diğer çevrimiçi gecikme nedenlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. ilmeniz gereken her şeyi bu makalede ele alacağız.

Online Oyun Oynamak İçin Ne Kadar İnternet Hızına İhtiyacınız Var?

Federal İletişim Komisyonu (FCC), çok oyunculu çevrimiçi oyunlar için minimum 4 Mbps indirme hızına sahip olmanızı önerir.

Özellikle 50 Mbps internet için ödeme yapıyorsanız ve Fortnite maçlarında hala gecikme yaşıyorsanız, bu kulağa gülünç derecede yavaş gelebilir. Ancak 4 Mbps sayısında fark edebileceğinizden daha fazlası var.

Her şeyden önce, çevrimiçi oyunlar için önerilen minimum gereksinim 4 Mbps’dir. Çoğu kişi, yavaşlamaları ve evinizdeki değişmez bir şekilde web’e bağlı diğer cihazları hesaba katmak için en az 25 Mbps gibi çok daha yüksek hızlar isteyecektir.

Partneriniz Zoom aramasındayken ve çocuklarınız Bluey akışı yaparken Destiny 2’de bazı arkadaşlarınızla uğraşmaya çalışıyorsanız, 50 Mbps hızlarda bile işler biraz gecikebilir.

Her zaman tam olarak ödediğiniz internet hızlarını elde edemeyeceğinizi anlamak da önemlidir. 100 Mbps internet planındaki biri, genellikle 50-75 Mbps civarında gerçek hızlar görecektir.

Yavaş bir modem, hatalı bir Wi-Fi bağlantısı veya eski yazılımlar hızlarınızı daha da düşürebilir.

Ayrıca, modern oyun konsolları interneti yalnızca oyun çalıştırmaktan daha fazlası için kullanır. Örneğin, bir PS5 kullanıyorsanız, siz oyun oynarken bile konsolunuz muhtemelen çoklu görev yapıyordur. Neredeyse sürekli olarak oyunlar, yazılım güncellemeleri ve hata düzeltmeleri indiriyor. Daha hızlı internet, daha hızlı indirme ve daha az tıkanıklık anlamına gelir.

Örneğin, internet hızınıza bağlı olarak bazı popüler oyunları indirmenin ne kadar süreceğine ilişkin hızlı bir döküm burada verilmiştir.

İdeal İnternet Hızı Kaç Mbpsdir? Merak ediyor musun?

Popüler Konsol oyunları İçin İndirme (Download) Süresi

Konsoldaki oyun dosyaları3 Mbps ile indirme süresi25 Mbps ile indirme süresi200 Mbps ile indirme süresi
Minecraft (224,92 MB)10 dakika3 dakikaBirkaç saniye
Fortnite (32 GB)23 saat3 saat21 dakika
Apex Legends (57 GB) 42 saat42 saat38 dakika
God of War: Ragnarok (90 GB) 66.5 saat8 saat1 saat
Borderlands 3 (116 GB)86 saat10.3 saat77 dakika
Call of Duty: Modern Warfare (231 GB) 171 saat20.5 saat2,5 saat

Gördüğünüz gibi, yavaş bir internet bağlantısı, CoD: Modern Warfare gibi büyük bir dosyayı indirmek için günlerce beklemenize neden olabilir. Hayır, teşekkürler…

Çevrimiçi oyun deneyiminiz hakkında anlamanız gereken son bir şey de, internet hızınız ile gecikme süreniz arasında bir fark olduğudur. Bir sonraki bölümde buna değineceğiz.

Çevrimiçi Oyunlarda Ping Nasıl Azaltılır?

Gecikme (bazen ping olarak adlandırılır), oyun deneyiminizi belirlemede ham internet hızından bile daha önemlidir.

İnternet hızınız, bağlantınız üzerinden saniyede ne kadar veri iletilebileceğini ifade eder.

Hız, internet servis sağlayıcınız tarafından belirlenir ve indirme hızlarını ve yükleme sürelerini büyük ölçüde etkiler.

Öte yandan gecikme, bilgilerin cihazınızdan sunucuya ne kadar hızlı gönderilebileceğini ve ardından cihazınıza geri döndürülebileceğini ifade eder.

100 ms’lik bir gecikme veya ping, kontrolünüzdeki bir düğmeye dokunduğunuz andan gerçek sunucu tarafından kaydedilene kadar geçen sürenin 100 milisaniye olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla, bir nişancı oyunu oynarken, diyelim ki Apex Legends, yüksek gecikme, R-301’inizle bir düşman oyuncuyu ışınlıyormuşsunuz gibi görünse de, sunucu hareketlerinizi kaydedene kadar hareket ettikleri için aslında kaçırdığınız anlamına gelebilir.

İpucu: Bir VPN kullanıyorsanız, oyununuzu yavaşlatmadığından emin olun. Kendinize yüksek yenileme hızına sahip bir TV alın. Ve modeminizi, pinginizi düşük tutacak şekilde tasarlanmış bir şeye yükseltin.

Süper hızlı internete sahip olabilirsiniz, ancak yine de uzaktaki bir sunucu veya zayıf bağlantı nedeniyle yüksek gecikme süreniz (ve tam tersi) olabilir.

Oyununuzda gecikmeyi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, konsolunuzu veya PC’nizi bir Ethernet kablosuyla doğrudan modeme bağlamaktır. Bir Wi-Fi ağı kullanmanız gerekiyorsa, yönlendiriciye mümkün olduğunca yaklaşın.

Ayrıca Wi-Fi yönlendiricinizden diğer cihazların bağlantısını kesmeyi, oyunda daha yakın bir sunucuya geçmeyi ve oyun grafik ayarlarınızı düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Oyun Oynamak İçin İnternet Hızınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Bazen sadece daha hızlı internete ihtiyaç duyarsın. Endişelenme, seçenekler var.

Sizin için Türkiye’de hizmet veren en iyi internet sağlayıcılarını listeledik.

Çevrimiçi Oyun Deneyiminizi Artırmanın Diğer Yolları

Çok oyunculu oyunlarınızın gecikmesine neden olabilecek birkaç başka sorun var. Burada daha yaygın olanlardan birkaçını ele alacağız.

  • Paket kaybı: Postayla gönderdikten sonra kaybolan bir paketiniz olduysa, paket kaybının ne olduğunu anlarsınız. Esasen, sunucudan cihazınıza aktarılan veriler, genellikle güncel olmayan yazılımlar nedeniyle yol boyunca kaybolur. Cihazınızın işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırdığınızdan ve sürücüleriniz ve diğer yazılımlarınız için güncellemeler aradığınızdan emin olun.
  • İnternet veri sınırları: Bazı yüksek hızlı internet planlarında, aşamayacağınız bir veri sınırı vardır. Aynısı kablosuz planlar için de geçerli. Çoğu durumda, oyun oynamak aslında o kadar fazla veri kullanmaz ve sınırınıza ulaşmanıza bir ton katkıda bulunmamalıdır, ancak Steam’de devasa PS5 güncellemeleri veya bir sürü oyun indiriyorsanız, o zaman bu işe yarayabilir.
  • Yönlendirici ayarları: Wi-Fi yönlendiricinizde daha az sıkışık bandı kullandığınızdan emin olun (belki TV’nizi 2,4 GHz bandına ve konsolunuzu 5 GHz bandına koyun)
  • Güvenlik duvarları: Bilgisayar güvenlik duvarları, sizi ve verilerinizi güvende tutmak için önemlidir, ancak bir oyunu kesintiye uğratabilir ve hatta tamamen engelleyebilir. Oyunlarınızın güvenlik duvarınız tarafından “güvenli” olarak işaretlendiğinden emin olun.
  • Grafik kartları ve diğer donanımlar: Eski bir 2010 Dell dizüstü bilgisayarda Overwatch 2 veya Elden Ring’i çalıştırmaya çalışıyorsanız, o zaman hiç şansınız olmayabilir. Güzel bir grafik kartı yoksa (bugünlerde yetersiz olan) birçok yeni bilgisayar bile AAA oyunlarda zor zamanlar geçirebilir. Donanımınızı yükseltemiyorsanız, gecikmenizin dağılıp dağılmadığını görmek için grafik ayarlarını düşürmeyi deneyin. İnternet hızı, oyun oynama, gecikme, gecikme ve hayatın anlamı (veya en azından ilk dördü) hakkındaki tüm sorularınızı yanıtladığımızı umuyoruz.

Online oyun oynamak için ne kadar internet hızına ihtiyacım var?

Çoğu çevrimiçi oyun için, minimum 4 Mbps indirme hızı önerilir. Ancak daha iyi bir deneyim için 25 Mbps ve üzeri hızlar tercih edilir.

Oyun oynamak için en ideal internet hızı nedir?

En sevdiğiniz oyunları gerçekten rahat oynamak için 50 ila 100 Mbps arasında bir internet hızı önerilir. Bu, ağ tıkanıklığı ve gecikme sorunlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ping nedir ve oyun deneyimimi nasıl etkiler?

Ping, bilgilerin cihazınızdan sunucuya gönderilmesi ve geri dönmesi arasındaki süreyi ifade eder. Düşük ping, oyun deneyiminizi iyileştirir, çünkü komutlarınızın daha hızlı yanıt vermesini sağlar.

Ping süremi nasıl azaltabilirim?

Ping süresini azaltmak için, mümkünse konsolu veya bilgisayarı bir Ethernet kablosuyla doğrudan modeme bağlamak ve Wi-Fi kullanmak zorunda kalıyorsanız yönlendiriciye yakın olmak faydalı olacaktır.

Oyun oynamak için VPN kullanabilir miyim?

VPN kullanmak, oyun deneyimini yavaşlatabilir. VPN kullanırken, oyunların düzgün çalıştığından emin olmak için iyi bir VPN sağlayıcı seçmelisiniz.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu