Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Influencer Nedir ve Neden Önemlidir?

Influencer Nedir? Influencerlar son zamanlarda müşterilerin ve markaların sosyal medyayı kullanma şeklini değiştirdi ve Influencer Marketing kavramını popülerleştirdi. Çoğu marka […]

Influencer Nedir?

Influencerlar son zamanlarda müşterilerin ve markaların sosyal medyayı kullanma şeklini değiştirdi ve Influencer Marketing kavramını popülerleştirdi.

Çoğu marka için influencerlar, farkındalığı, trafiği ve satışları yönlendiren temel bir pazarlama stratejisinin parçasıdır. Ürününüzü veya markanızı desteklemesi için bir Influencer bulabilirseniz, emrindeki önemli kitleye dokunabilirsiniz.

Influencer pazarlamasından bahsettiğimde, sadece çok sayıda takipçisi ve geniş erişimi olan insanlardan bahsetmiyorum. Bunun yerine, uzmanlıklarından yararlanan ve kitlelerinin ilgisini çekmek için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe güvenen, büyüyen bir niş influencer kitlesi var.

Bu yazıda influencerın ne olduğunu ve influencer pazarlamasının nasıl çalıştığını açıklayacağım. Ayrıca bir influencer bulmak için bazı maliyetleri ve ipuçlarını detaylandıracağım.

Erişiminizi artırmaya hazır mısınız? O zaman başlayalım.

Influencer Marketing

Influencer Pazarlama (Marketing) Nedir?

Influencer’ı en basit şekilde tanımlamak gerekirse, başkalarının davranışlarını etkileyen herhangi bir kişi anlamına gelir. Pazarlama bağlamında influencerlar, hedef kitlelerine ürün veya hizmetleri tanıtmak için markalarla işbirliği yapan kişilerdir.

Influencerlar, zaten kendi başlarına ünlü olan Kylie Jenner veya Dwayne Johnson gibi yüksek profilli kişilikler olabilir. Alternatif olarak, çevrimiçi olarak geniş bir kitle oluşturan ve geniş nüfuzunu ürünleri tanıtmak için kullanabilen biri olabilir.

Artık ağızdan ağza tavsiyeler ve eleştiriler Sosyal Medya aracılığıyla kuru bir alanda yangından daha hızlı yayıldığı için, marka savunucuları ve niş destekleyiciler olarak hareket eden influencerlar her zamankinden daha önemli.

Araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 90’ı influencer pazarlamanın etkili olduğunu ve sponsorlu sosyal medya gönderilerinin sayısının hızla arttığını söylüyor.

Influencer Pazarlama Neden Önemlidir?

Influencer pazarlama, markaların farkındalığı ve satışları artırmak için sosyal medya influencerlarının hedef kitlesinden yararlanmalarını sağlayan bir sosyal medya pazarlama stratejisidir. Influencer’lara bir ürünü, karşılığında markadan ürünü satın alan kitlelerine tanıtmak veya tanıtmak için ödeme yapılır.

Influencer pazarlamanın popülaritesi yıllardır artıyor ve 2022’nin önde gelen pazarlama trendlerinden biri oldu. Şu anda, pazarlamacılar bütçelerinin yüzde 40’ına kadarını influencerlara ayırıyor.

Influencer pazarlamasının bu kadar kısa bir zaman diliminde büyümesini düşünürsek, sektörün geliştiğini biliyoruz. Aslında, 16.4 milyar dolarlık bir küresel pazar .

Bu büyümeyi kim sağlıyor? Hadi bir bakalım.

Influencer Marketing’i Kimler Kullanır?

Bazı şirketler outbound pazarlama (marketing) uygulamalarından vazgeçmek istemiyor gibi görünsede, moda e-ticaret siteleri influencerları hedefleyen bir segment örneğidir.

Birçoğu saygın moda blog yazarlarına ulaşıyor ve incelemeleri için onlara giyim ve aksesuar ürünleri gönderiyor. Blogger daha sonra fotoğraflar yayınlar ve giysiler hakkında yazar, genellikle izleyicilerinin ürünleri satın alabileceği siteye link verirler.

Bir vintage giyim sitesi olan ModCloth bu konuda harika bir iş çıkarıyor. ModCloth’un kıyafetlerini giyen izleyicilerin görüntülerini aktif olarak paylaşıyor. Bu, kullanıcıların kendilerini daha özel bir grubun parçası gibi hissetmelerine yardımcı olur ve onları kıyafetlerini kontrol etmeye teşvik eder.

Bir moda markası da ürünlerini bir influencera gönderebilir ve takipçiler onları kazanmak için bir yarışmaya girebilir. Bazen, aktif bir moda sosyal medya influencerıne, dergi yazarına veya blog yazarına bir kredi gönderirler, böylece siteye gidebilirler, bazı kıyafetler seçebilirler ve ardından deneyimi bir bütün olarak gözden geçirebilirler.

Influencer pazarlamasında başarılı olan diğer markalar arasında futbol ligi Bundesliga, pazaryeri Mecari ve Universal yer alıyor .

Beş Influencer Türü Nedir?

Birkaç farklı influencer türü vardır. Birkaç farklı influencer türü vardır.

Tipik olarak, sosyal medya influencerlarıni Hedef Kitle boyutlarına bağlı olarak aşağıdaki beş kategoride gruplandırabilirsiniz:

Nano Influencerlar

Nano influencerlar, 10.000 veya daha az takipçiyle en küçük hedef kitle boyutuna sahiptir. Bu kişiler niş alanlarda uzman olabilir veya influencer yolculuklarına yeni başlamış olabilirler .

Kitleleri küçük olabilir, ancak inanılmaz derecede ilgililer ve influencer pazarlamayı test eden küçük işletmeler için ideal olabilirler .

NYC merkezli kişisel bakım ve egzersiz Instagramcısı Jen Lauren, nano-influencer’ın mükemmel bir örneğidir. Küçük ama oldukça ilgili bir topluluğa sahiptir ve niş içerik oluşturur.

Mikro Influencerlar

Mikro influencerlar, 10.000 ila 50.000 takipçi arasında değişen kitlelere sahiptir. Bu insanlar genellikle makul ölçüde geniş ve etkileşimli kitlelere sahip niş uzmanlardır. Ancak ünlü değiller; kim olduklarını bilmeden sokakta yanlarından geçersiniz.

Seyahat ve yaşam tarzı blog yazarı Miette Dierckx, dünyayı dolaşan maceralarını takip eden, özenle seçilmiş bir kitleye sahip bir mikro-etki sahibidir. Güneş kremi markası La Roche Posay ve çikolata markası Cote D’or gibi çeşitli şirketlerle çalışıyor.

Orta Seviye Influencerlar

Bu influencerlarin 50.000-100.000 takipçisi var. Onlar, kendilerini adamış bir takipçi toplayan ancak Kylie Jenner veya Kim Kardashian gibi mega influencerlar düzeyinde olmayan sosyal medya kişilikleridir.

Orta düzey influencerlarla çalışmanın en önemli avantajlarından biri, genellikle yüksek etkileşimli kitlelere sahip olmalarıdır. Bu takipçiler, fikirlerine güvenir ve değer verir; bu, herhangi bir ürün veya hizmet tanıtımının muhtemelen onlarda güçlü bir şekilde yankılanacağı anlamına gelir.

Yerleşik orta düzey influencerlar arasında moda ve yaşam tarzı influencersi Liz Adams ve güzellik ve modaya odaklanan Jamie Paige yer alıyor.

Makro Influencerlar

Makro influencerlar, 500.000 ila 1 milyon takipçi arasında değişen kitlelere sahiptir. Bunlar, en büyük kitlelere sahip en erişilebilir sosyal influencerlarden bazılarıdır. B veya C listesindeki ünlüler veya büyük bir izleyici kitlesi oluşturmak için çok çalışmış olan çevrimiçi yerel influencerlar olma eğilimindedirler.

Moda blog yazarı Amy Jackson, Celine ve Cuyana da dahil olmak üzere birçok markayla çalışan bir makro influencerdir.

Mega Influencerlar

Mega influencerlar en büyük kitleye ve en az 1 milyon takipçiye sahiptir.

Bunlar genellikle çevrimdışı ün ​​kazanan ve bunu çevrimiçi kazanca çeviren ünlülerdir. Ryan Reynolds veya Jenners’ı düşünün. Ancak bazıları yerel internet ve sosyal medya kullanıcılarıdır. Zoella veya MrBeast gibi insanlar bunun harika örnekleridir.

Influencer Marketing

Influencerların Maliyeti Ne Kadar?

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, başarılı influencerlar ucuza gelmiyor.

Influencer’ların maliyeti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır :

 • Kitle boyutu
 • Platformu
 • Etkileşim düzeyleri
 • Niş

Oranlar geniş ölçüde değişir. Üçüncü bir taraftan Fox Business tavsiyeleri tarafından hazırlanan bir rapor, 1 milyondan fazla takipçisi olan influencerların gönderi başına 100.000 dolardan fazla ücret alabileceğini buldu . Tersine, mikro influencerlar gönderi başına birkaç bin dolara kadar ücret alıyor ve yılda 100.000 dolardan fazla kazanabiliyor.

Influencerlara ödeme yapmanın birkaç yolu vardır. Çoğu, bir gönderi için sabit bir ücret alacaktır. Bazıları, yaptıkları her satışın bir yüzdesini aldıkları bir bağlı kuruluş komisyon oranı talep edebilir.

Nano influencerlara ücretsiz ürünler gönderebilseniz de, fazla ilgi beklemeyin. Daha geniş kitlelere sahip influencerlar, görünürlük için çalışmaz ve kampanyalar hızla beş, altı ve yedi rakama ulaşabilir.

Influencer pazarlaması için ne öderseniz ödeyin, bunun sizin için finansal anlamda mantıklı olduğundan ve değerli bir yatırım getirisi sağladığından emin olun. İyi bir ortalama, harcanan her 1 ABD Doları için 5 ABD Dolarıdır ve harcanan her 1 ABD Doları için 1 ABD Doları başlangıç ​​için bir ölçüttür.

Influencerlar Markanız İçin Neden Önemli?

Tüketiciler, özellikle bilgili ve güvenilir olarak görüldükleri takdirde, üçüncü bir tarafın tavsiyelerine bir markanın kendisinden daha fazla güvenirler.

Bir sosyal medya influencerı, bu tür üçüncü taraflara mükemmel bir örnektir. Influencerlarla çalışmak, markanızı güvenilir olarak konumlandırmanıza yardımcı olur ve çok daha güvenilir görünmenizi sağlar.

Düşünürsen mantıklı. Daha kişisel bir bağlamda, bir kokteyl partisinde size gelip kendisiyle övünen, sizi arkadaş olmaya ikna etmek için kişiliği hakkında eğlenceli gerçekler söyleyen bir kişiye genellikle güvenmezsiniz. Bunun yerine, genellikle o kişiye kefil olan ortak arkadaşınıza inanırsınız.

Influencer, markanızı hedef tüketicilerinizle buluşturan ortak arkadaştır.

Bir sosyal medya influencerı, markanızın erişimini de önemli ölçüde genişletir. Markanızı bir influencer ile aynı hizaya getirdiğinizde, kitlelerinin ağlarını da beraberinde getirirler. Kitlelerinin sadakati nedeniyle, bir influencer şunları yapabilir:

 • sitenize trafik çeker
 • sosyal medya görünürlüğünüzü artırır
 • marka bilinirliği oluşturur
 • hedef kitlenizi anlamanıza yardımcı olur
 • ideal müşterilerinizi hedeflemenize yardımcı olur
 • tavsiyeleri veya deneyimleriyle ilgili hikayeleri aracılığıyla ürününüzü doğrudan satabilirsiniz.

Ek olarak, sosyal medya influencerları, markanızı tanıtmak için geniş takipçilerini kullanır, tanıtımlar ve incelemelerle ürününüzü hayata geçirmenize yardımcı olabilir.

Influencer Pazarlamaya Nasıl Başlanır?

Influencer pazarlama, hedef kitlenizle her etkileşimden en iyi şekilde yararlanmakla ilgilidir. Ancak, influencerlarla olan ilişkinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, onlarla nasıl çalışacağınızı bilmeniz gerekir.

Aşağıda, bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.

Hedeflerinizi Belirleyin

Bir influencer ile çalışarak ne elde etmek istiyorsunuz? Influencer ile ekip oluşturmak, yalnızca istediğiniz sonuçları biliyorsanız ve sağlam bir stratejiniz varsa mantıklıdır.

Örneğin marka bilinirliğini artırmak veya daha fazla satış yapmak isteyebilirsiniz. Bunlar, influencer pazarlama kampanyalarının en yaygın iki hedefidir. Bunlara ulaşmak, önemli ölçüde farklı stratejiler gerektirir.

Diyelim ki daha fazla satış yapmak istiyorsunuz. Bu durumda, küçük ama etkileşimli kitlelere sahip mikro influencerlara odaklanabilirsiniz.

Bununla birlikte, marka bilinirliğini artırmayı önemsiyorsanız, bir avuç makro ve mega influencerla çalışmak muhtemelen daha iyidir.

Kitlenizi Düşünün

Bir pazarlamacı olarak, markanız için hedeflemeniz gereken kitle hakkında zaten sağlam bir fikriniz var. Bununla birlikte, ideal influencerı bulmak için, onu bir adım daha ileri götürmeniz ve hedef kitlenizin takip edeceği konu türlerini, blogları ve Twitter kullanıcı adlarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Influencer Marketing

Bir Influencerda Aranacak Nitelikler

Hedefleriniz ve hedef kitleniz belirlendikten sonra, markanıza çok uygun influencerlar bulmaya başlayabilirsiniz. Influencerları seçerken göz önünde bulundurmanızı önerdiğim üç faktör var.

 1. Bağlam: Sosyal medya influencerınız içeriğe uygun mu? Markanız için doğru influencerları hedeflerken bu en önemli özelliktir. Örneğin, Justin Bieber, 37 milyondan fazla takipçisi ile en etkili sosyal medya kullanıcıları arasında yer alıyor. Yazılımınız hakkındaki tweet’i satış getirir mi?
 2. Erişim: Alanınızdan bir influencer istemeye ek olarak, erişime sahip olmaları gerekir. Influencerların harika içeriklerini veya markanızla ilgili olumlu tavsiyelerini mümkün olduğunca çok sayıda doğru insanla paylaşmasını istiyorsunuz. Çevrimiçi işletmeniz “ergenlik yaşlarındaki gençler” için kıyafet sattıysa, o zaman belki de Justin Bieber’ın 37 milyon kızı etkileyebileceği konusundan bahsetmek o kadar da kötü olmazdı.
 3. Harekete geçirilebilirlik: Bu, influencerın kitlelerinin harekete geçmesine neden olma yeteneğidir. Bu özellik, markanızla bağlamsal olarak uyumlu ve yeterince geniş erişime sahip bireyleri hedeflediğinizde doğal olarak gelir.

Ancak, influencernin hedef kitlesinin boyutunu da düşünmeniz gerekir. Örneğin, niş bir mağazanız varsa, bir nano veya Mikro Influencer harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

İdeal Influencerınızı Nerede Aramalısınız?

Influencer pazarlamaya başlamanın son adımı, yukarıda listelediğimiz kriterleri karşılayan influencerları bulmaktır. İşte onları bulmanın en sevdiğim yolları.

Sosyal Medya İzleme

Marka savunucuları , markanızın sahip olabileceği en güçlü influencerlardır. Kitleleri onları yalnızca yazdıkları markanıza uygun olduğu için takip etmekle kalmaz, aynı zamanda şirketinizi ne kadar sevdikleri hakkında yüksek sesle ve aktif bir şekilde konuşurlar. Markanızla ilgili sosyal medya sözlerinizi ve blog gönderilerinizi ayarlayarak, sahip olduğunuzu fark etmediğiniz sosyal medya influencerlarını ve savunucularını bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Takibi, ilk adımda özetlediğiniz türü veya nişi savunan influencerları bulmanızı da sağlar. Örneğin, birisi yoga malzemeleri hakkında yoğun bir şekilde gönderi paylaşabilir ve tweet atabilir, ancak web sitenizden yoga kıyafeti veya ekipmanı satın almak için harika bir yer olarak bahsetmeyebilir. Onlarla etkileşime geçebilir ve markanızı daha geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz.

Araştırma Etiketleri

Hedef influencerlarinizin kullandığı hashtag’leri tanımlayın. Şirketim için #bloggeroutreach ve #influencemarketing’yi takip ediyorum. Bu Hashtag’leri çevreleyen konuşmaları ayarlayarak, yalnızca bu kategorilerdeki aktif konuşmacıları belirleyebilir, aynı zamanda bu influencerlare hitap etmek için blog konularını da belirleyebilirsiniz.

Markanız için uygun görünen influencerları bulmaya başladığınızda, onları en etkili şekilde düzenleyebilmeniz ve takip edebilmeniz için onları bir Twitter listesine koymanızı öneririm.

Google Uyarıları

Alanınızdaki konular hakkında aktif olarak yazan kişileri belirlemek için işletmenizle ilgili anahtar kelimeler için uyarılar ayarlayın. Ayrıca markanızın adı için alternatifler oluşturmalısınız, böylece bahsettiğiniz yazıları ve makaleleri bulabilir ve aktif savunucuları belirleyebilirsiniz.

Influencerları bulmak için bu uyarıları nasıl kullanıyorsunuz? Sektörünüzle ilgili makalelerde düzenli olarak adı geçen veya öne çıkan kişileri arayarak başlayın. Ardından, sosyal medya profillerini görüntüleyin ve izleyicileriyle önemli bir takipleri veya etkileşimleri olup olmadığını görün.

Ayrıca, hangi influencerlarin bu teklifleri tanıtabileceği konusunda fikir edinmek için belirli ürünler veya hizmetler hakkındaki konuşmaları izlemek için Google Alerts’i kullanın.

Mention

Mention , YouTube, Twitter ve Facebook gibi farklı mecralarda bahsi geçenleri keşfetmek için şirketinizin adını yazmanıza olanak tanır.

Ancak Mention sadece kendi markanızı veya ürünlerinizi takip etmek için değildir; ayrıca sektörünüzdeki potansiyel influencerları belirlemek için kullanışlıdır.

Mention ile, işinizle ilgili anahtar kelimelerden bahseden popüler blog yazarlarını, vlogger’ları ve hatta ünlüleri kolayca bulabilir, onlara ulaşmanıza ve potansiyel olarak işbirliği yapmanıza olanak tanır.

Blogger Sosyal Yardımı

Bloggerlar, influencerlar çarkındaki tartışmasız en güçlü konuşmacıdır. Bloggerları hedeflemenin avantajlarından biri, birçok sosyal medya platformunda neredeyse her zaman aktif olmalarıdır.

Markanız için etkili blog yazarlarını bulurken, türünüzdeki blogları arayın ve ilgili gönderi konuları hakkında yazıp yazmadıklarını belirlemek için gönderileri okuyarak nişleri bulun. Bağlamsal olarak alakalı blog yazarlarının bir listesini yaptıktan sonra, markanız için en iyi erişime eşit olanları belirlemek için SEO istatistiklerini ve sosyal medya bilgilerini bulma zamanı.

Influencer’larla bağlantı kurmanın diğer yolları;

Influencerlarla bağlantı kurmanın çeşitli yolları vardır; çoğu zaman, sadece çevrimiçi olmanız gerekir. Bunu kolaylaştırmak için, işte bazı daha fazla sosyal yardım teknikleri.

Değerli İçerik Oluşturun

Saygı kazanmanın tek yolu onu kazanmaktır ve etkili insanlar, takipçilerinin saygısını kazanmadan bulundukları konuma gelemezler.

Nitelikli influencerları çekmenin en iyi yolu , kullanabilecekleri değerli bilgiler sağlamaktır. Yani, kaliteli influencerlar istiyorsanız, yüksek kaliteli içerik yayınlamanız gerekir.

Kendim söylesem bile infografiklerim bunun mükemmel bir örneği.

Araştırmacılar, bloglara, videolara ve diğer yayınlara eklemek için her zaman istatistiklere ve grafiklere ihtiyaç duyar.

Bu infografiklerden (bilgilendirme grafiklerden) istikrarlı bir tedarik oluşturmak, doğru influencerların sizi bulmasına yönelik bir adımdır.

Yalnızca infografiklerden (bilgilendirme grafikleri) ne kadar geri bağlantı aldığımı bilseniz şaşırırsınız.

Konferanslar ve Etkinlikler

İnternet, insanlarla çeşitli yollarla bağlantı kurmamıza izin verse de, biriyle samimiyet kurmaktan daha iyi bir yol yoktur.

Gazeteciler, belirli bir sektörde hangi markaların ne yaptığını öğrenmek istediklerinde, ticari fuarlara ve konferans devrelerine katılırlar.

Blog yazarları olarak tecrübeli gazeteciler gibi düşünebilir ve aynı şeyi yapabiliriz.

Her yıl katılabileceğiniz düzinelerce blogger konferansı vardır. YouTube ve diğer video platformlarının en iyi yıldızları için çevrimiçi video konferansı olan VidCon da var.

Bu etkinliklerden birine katılım, geniş kitlelere sahip popüler video influencerlarıyle karşılaşmanın harika bir yoludur. After partileri ve yardımcı etkinlikleri unutmayın.

Ücretsiz Ürünler

Influencerların ne tür ortaklıklarla ilgilendiğini öğrenin. Bilgi benim ürünlerimden biridir, bu nedenle influencerlara genellikle bir konuk (misafir) blogu, infografik(bilgi grafiği) veya hizmetlerimden herhangi birini sunarım.

Ücretsiz ürünler aracılığıyla etkili blog yazarları, YouTuber’lar ve sosyal medya influencerlarıyla sürekli bir çalışma ilişkisi kurmak çok yol kat ediyor.

Bir müşterinin yaşam boyu değerini hesaplayın ve bu şekilde programınızdaki her bir influencera bu kadar harcayacaksınız. Influencer pazarlamasına harcadığınız her dolar için yatırım getirisinde yaklaşık 5 dolar görmelisiniz.

Yeterince küçük influencer ile, büyük balığa para harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Ürünleri doğru kişilerin ellerine teslim etmek, onları müşterilerinize güvenle satabilmelerini sağlar.

Influencer pazarlaması da farklı değil.

Influencer Marketing

Federal Ticaret Komisyonu’ndan Yasal Uyarı

Influencer pazarlama hakkında bir yazı yazıp bunun getirdiği yasal sorumluluklardan bahsetmeden geçemeyeceğim.

Birçok influencer, bir ürünü takipçileriyle desteklemek/paylaşmak için ödeme aldıklarını gönderilerinde açıklamadıkları için önemli para cezalarıyla karşı karşıya kaldı.

Herhangi bir karışıklığı önlemek için, sponsorlu gönderilerin başında netleştirmek için belirli bir dille sağlam bir onay sözleşmesi yaptığınızdan emin olun. Sözleşmeniz, influencerın markanızla maddi bağlantıları ifşa etmesi gerektiğini de belirtmelidir.

İnceleme söz konusu olduğunda influencer, ürünü doğrudan şirketten aldığını belirtmelidir.

Bununla birlikte, yürürlükte olan bir sözleşme olsa bile, influencernizin FTC yönergelerine uymasını sağlamak yine de sizin sorumluluğunuzdadır ve içeriklerinde ifşa olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol etmeye değer.

Bu gerekli açıklamaları yapmak sizi, influencerı ve tüketicileri korur, şeffaflık sağlar ve diğer uçtaki kişiyle nasıl bağlantı kurduğunuzu bilmelerini sağlar.

Başlamak için RocketLawyer’da bir ciro sözleşmesi şablonu bulabilir veya bir avukatın sizin için bir sözleşme hazırlamasını sağlayabilirsiniz.

Influencer Pazarlama Eşleşmelerine Örnekler

Influencer pazarlamanın etkili olabilmesi için doğru kişilerle ekip oluşturmalısınız. İşte bazı örnekler.

Callum Snape ve Sun Peaks Tatil Köyü

Makro etki sahibi Callum Snape, Kanada’nın en ünlü vahşi doğa ve seyahat fotoğrafçılarından biridir. Bu, onu Britanya Kolumbiyası’ndaki bir dağ kayak merkezi olan Sun Peaks Resort için mükemmel bir ortak yaptı. İnanılmaz görüntüleri ve videoları, yüzbinlerce görüntüleme ve beğeni oluşturarak tatil yeri için büyük bir farkındalık yarattı.

Chrissy Teigen ve BECCA Kozmetik

Bir mega influencerıyla birlikte yeni bir ürün piyasaya sürmek, farkındalıkta büyük bir artışa neden olabilir. Chrissy Teigen ile yeni Be a Light paletini piyasaya süren BECCA Cosmetics için durum buydu. Tanıtım videosu 2,7 milyon görüntüleme topladı ve bu da inanılmaz derecede kârlı bir ürün serisinin lansmanına yardımcı oldu.

Gymshark ve Çoklu İnfluencerlar

Gymshark, influencerların desteğiyle milyar dolarlık bir iş kurdu. Markanın 66 günlük meydan okuması, aynı anda birkaç kanalda birden çok sosyal medya influencerıyla çalışarak marka farkındalığını ve etkileşimi nasıl büyük bir düzeye yükseltebileceğinizin harika bir örneğidir. Gymshark, Melanie Wilking ve Laurie Elle gibi influencerlarla ortaklık kurarak TikTok’ta 241,3 milyon görüntüleme ve Instagram’da 750.000 gönderi topladı.

Walmart

Walmart, Yaratıcı Platformu aracılığıyla sosyal medya kullanıcılarına binlerce ürün bağlantısına erişim sağlar. Ek olarak platform, influencerlara takipçilerini oluşturabilmeleri için değerli veriler sağlar.

Sosyal influencerlar, giyim ve yiyecek ürünlerini tanıtırlar ve bazıları bağlı kuruluş bağlantılarına tıkladığında komisyon alırlar.

Sonuç

Tüm influencerlar aynı değildir ve influencer pazarlama stratejileri de aynı derecede çeşitlidir. Ancak, karşılayabiliyorsanız, influencerlarden oluşan bir ekip marka bilinirliğini artırabilir.

Aksi takdirde, daha küçük, odaklanmış takipçilere sahip çok sayıda influencer, aynı derecede etkili olabilir.

İnternet değişmiş olsa da, işletmelerin ürünlerini etkili kişilerin eline geçirmek istemesinde yeni bir şey yok.

Artık bunu yapmanın daha etkili yollarına sahibiz.

Doğru influencerlari bulmak ve onlarla ilişkiler kurmak için zaman harcayın. Başarılı olmak için er ya da geç yapmanız gereken bir şey.

Sohbetin bir parçası olmak istiyorsun.

Bu sohbeti doğru influencerlarle sürdürebilirsiniz.

Influencer pazarlama kullanıyor musunuz ? Sizin için ne kadar iyi çalışıyor?

Influencer nedir?

Influencer, başkalarının davranışlarını etkileyen bir kişidir. Pazarlama bağlamında ise, hedef kitlelere ürün veya hizmetleri tanıtmak için markalarla işbirliği yapan kişilerdir.

Influencer pazarlama nedir?

Influencer pazarlama, markaların farkındalığı ve satışları artırmak için sosyal medya influencerlarının hedef kitlesinden yararlanmalarını sağlayan bir sosyal medya pazarlama stratejisidir. Influencer’lara bir ürünü, karşılığında markadan ürünü satın alan kitlelerine tanıtmak veya tanıtmak için ödeme yapılır.

Hangi influencer türleri vardır?

Nano influencerlar, mikro influencerlar, orta seviye influencerlar, makro influencerlar ve mega influencerlar olmak üzere beş farklı influencer türü vardır. Her biri takipçi sayılarına ve kitle büyüklüklerine göre farklılık gösterir.

Kimler influencer pazarlamayı kullanır?

Birçok şirket ve marka influencer pazarlamasından yararlanır. Özellikle moda e-ticaret siteleri ve seyahat markaları gibi belirli segmentlerdeki şirketler influencer pazarlamasına daha sık başvurur.

Influencer pazarlaması ne kadar etkilidir?

Araştırmalar, influencer pazarlamanın etkili olduğunu göstermektedir. Ankete katılanların %90'ı influencer pazarlamanın etkili olduğunu belirtmiştir ve sponsorlu sosyal medya gönderilerinin sayısı hızla artmaktadır.

Influencerlar para alıyor mu?

Evet! Aslında, birçok influencer sosyal medya varlığından geçimini sağlıyor. Markalar, ürünlerini veya hizmetlerini takipçilerine tanıtmaları için onlara para ödüyor. Son yıllarda influencer pazarlaması, şirketlerin potansiyel müşterilere ulaşmasının en etkili yollarından biri haline geldi.

Bir influencer örneği nedir?

Influencerlar, sosyal medya yıldızlarından blog yazarlarına ve YouTuber'lara kadar birçok şekil ve biçimde gelir. En iyi influencerlare bir örnek, sosyal medya takibi yüz milyonlarca takipçiye ulaşan Kylie Jenner'dır.

Influencer pazarlama gerçekten işe yarıyor mu?

Influencerlar, görüşlerine ve tavsiyelerine güvenen sadık bir takipçi kitlesine sahiptir. Markalar, bir influencerla iş birliği yaparak bu güvenden yararlanabilir ve her zamankinden daha geniş bir kitleye ulaşabilir. Ayrıca, influencerlar genellikle hedef kitlelerinin dikkatini çekmeye yardımcı olabilecek görsel olarak çekici ve ilgi çekici içerikler oluşturur.

Influencer pazarlama ne kadar başarılı?

Her gün milyonlarca sosyal medya platformunu kullanan influencerlar, birçok başarılı pazarlama stratejisi için çok önemli hale geldi. Sosyal medya olduğu sürece, sosyal influencerlar olacaklar. Bu nedenle, markaların ürünleri tanıtmaya ve yeni kitlelere ulaşmaya yardımcı olmak için niş alanlarındaki influencerlarle işbirliği yapması mantıklıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, markaların harcamalarını çalışmanın sonuçlarına göre yeniden tahsis etmeleri durumunda yüzde 16,6'ya varan bir etkileşim oranı elde edebileceklerini gösteriyor. Ancak başarı seviyeleri, influencernin özgünlüğüne, takipçi sayısına ve marka bilinirliğine bağlı olarak değişir. Ayrıca, görüşülen markaların yüzde 86'sı bunu etkili buluyor ve influencer pazarlamanın diğer pazarlama çabaları kadar veya onlardan daha iyi çalıştığını söylüyor.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu