Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Eski Tweetleri Bulma ve Silme Rehberi (Resimli-Güncel)

Twitter hem işletmeler hem de bireyler için güçlü bir araçtır. Haberleri paylaşmak, müşterilerle bağlantı kurmak ve fikirleri iletmek için kullanılan bir […]

Twitter hem işletmeler hem de bireyler için güçlü bir araçtır. Haberleri paylaşmak, müşterilerle bağlantı kurmak ve fikirleri iletmek için kullanılan bir platformdur.

Çok tweet atan Twitter kullanıcıları için eski tweetleri bulmanın ve silmenin en kolay yolu nedir?

Belki geçen yıl harika bir iş fikrini tweet attınız ama ne olduğunu hatırlamıyorsunuz ya da belki özellikle esprili bir yorum yaptığınızı hatırlıyorsunuz ve bunun kaç Retweet aldığını görmek istiyorsunuz.

Eski tweetleri bulup silmek istiyor olabilirsiniz. Belki uygunsuz bir tweet attınız ya da yeni bir başlangıç ​​yapmak istiyorsunuz. Hatta işlerin zaman içinde nasıl değiştiğini vurgulamak için bile eski tweetlerinize ulaşmak istiyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda eski tweetleri aramanın altı yolunu paylaşacağız ve nasıl sileceğinizi anlatacağız. İnsanların bu süreçle ilgili en yaygın sorularından bazılarını da yanıtlayacağız. Haydi başlayalım!

Eski Tweetleri Bulmak Neden Önemlidir?

Eski tweetleri aramanın belirli yollarına girmeden önce, bunun neden önemli olduğundan bahsedelim.

Yeni başlayanlar için, birçok işveren ve potansiyel müşteri, birini işe almadan veya onunla çalışmadan önce sosyal medyada geçmiş kontrolü yapar. Saldırgan olarak görülebilecek utanç verici veya modası geçmiş tweetleriniz varsa, sizinle çalışmak istemeyebilirler.

Ayrıca, yeni bir hesap başlatmak veya mevcut hesabınızı silip baştan başlamak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu eski tweetlerinizi silmektir. Bu daha sonra kimsenin onları bulamamasını sağlayacaktır.

Eski tweetleri bulmak, itibarınızı kurtarmak veya itibarınızı kurtarmak olabilir. Geçmişte hepimiz gurur duymadığımız şeyler söyledik. İnternetin kalıcılığı, hazırlıksız, aniden yapılan yorumlardan kaçmanın zor olabileceği anlamına gelir. İnsanları zora sokmak ve kariyerlerini mahvetmek için geri gelen 5 yaşındaki tweetlerin hikayelerini hepimiz gördük.

Ne kadar zararsız görünürlerse görünsünler, bu tweetleri bulup tamamen silmek daha iyidir.

Eski Tweetleri Nasıl Ararım?

Twitter’da eski tweetleri aramanın en bariz yolu, zaman çizelgenizde geriye doğru gitmektir. Ancak ne kadar tweet attığınıza bağlı olarak bu uzun zaman alabilir. Üç yıl boyunca günde yalnızca bir kez tweet atmış olsanız bile, kaydırmanız gereken 1.000’den fazla tweet var.

Korkmayın, eski tweetleri hızlı ve kolay bir şekilde bulmanın ve silmenin birkaç yolu vardır.

Twitter’ın Gelişmiş Aramasını Kullanın

Twitter’ın gelişmiş arama özelliği, Twitter’da sizin veya başka birinin profilindeki eski tweetleri aramanın en kolay ve en kapsamlı yoludur.

Tarih, anahtar kelime, yerler ve hesaplar dahil olmak üzere birden çok Filtre kullanarak Twitter’da arama yapabilirsiniz. Bu, kesin bir tweeti belirleyebileceğiniz veya hepsi aynı kriterleri karşılayan birden fazla tweet bulabileceğiniz anlamına gelir. Sizi etiketlemeden (veya @ yapmadan) şirketiniz hakkında konuşan kullanıcıları bile bulabilirsiniz.

Muhtemelen, hashtag’ler ve kullanıcılar gibi temel şeyleri aramak için masaüstü ekranınızın sağ tarafındaki Twitter arama panelini veya mobil ekranınızın altındaki büyüteç simgesini zaten kullanmışsınızdır. Gelişmiş arama sayfası biraz daha farklı içerik ve tasarıma sahip.

Twitter’ın gelişmiş arama özelliğinin nasıl kullanılacağına daha yakından bakalım.

Ardından, Twitter’da ne aramak istediğinizi seçin. Diyelim ki 2016’da Elon Musk’ın teknoloji hakkında söylediklerini görmek istiyoruz.

Tam kelime öbeği arama çubuğuna “technology” yazarak başlıyoruz.

Twitter gelişmiş aramalara ifade eklemek

Daha sonra hesaplar bölümüne hesabın Kullanıcı Adını ekleyin.

Twitter gelişmiş aramalara kullanıcı adı yazmak

Ardından tarih aralığını seçin. Bu durumda, 2016’nın başı ile sonu arasındaki tweetleri arıyoruz.

Twitter gelişmiş aramalarda tarih aralığı belirlemek

İşte Twitter aramamız, 2016’da bir tweette “technology” dediğim her seferin bir listesini veriyor.

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

İstediğiniz herhangi bir tweeti bulmak için gelişmiş Twitter arama filtresinin kriterlerini kullanabilirsiniz. Birinin belirli bir günde neyi tweetlediğini belirlemek için tarih aralığını kullanabilirsiniz. İlk tweetinizi bulmak için de kullanabilirsiniz.

Twitter’a giriş tarihiniz eski yıllar ise; Verge gibi…

Twitter profil sayfalarında kullanıcının katılım yılı bilgisini verir

İlk tweeti bulmak, gelişmiş arama özelliğine geri dönüp aşağıdaki filtreleri uygulamak kadar basit:

 • Hesap (@Verge)
 • Tarih aralığı (1 Nisan 2011 – 30 Nisan 2011)

Twitter’ın araması, tweetleri kronolojik sırayla listelemiyor, ancak ilk tweetin ne olduğunu görmek kolay.

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Twitter’ın gelişmiş arama özelliğinin en iyi yanı, ana arama sayfasına dönmeden parametreleri değiştirmenin ve yeni bir arama çalıştırmanın ne kadar kolay olduğudur.

Yukarıdaki örnekte, Verge’ın Mart 2020’de ne hakkında tweet attığını öğrenmek için Twitter aramasını hızlıca düzenleyebiliriz.

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Orijinal parametreleriniz yeterince dar değilse, mevcut Twitter aramanıza kolayca daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Örneğin, sadece pandemi ile ilgili tweetleri dahil etmek için aramanın başına “koronavirüs” ekleyebiliriz.

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Adımdan sonra “OR from:[Twitter hesabı kullanıcı adı]” ifadesini ekleyerek aynı zaman diliminde başka bir kişinin tweetlerini de arayabiliriz.

Aynı konu hakkında Elon Musk’ın da ne dediğini görmek için de bunu kullanalım.

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Twitter Gelişmiş Aramasının Diğer Kullanımları

Twitter’da gelişmiş arama işlevleri için çok sayıda kullanım vardır. Twitter aramanıza nasıl yaklaştığınız, aradığınız bilgiye bağlıdır.

Duyguya Göre Twitter’da Ara

Duygu aramaları, insanların hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını ve neden bunları temel bir doğal dil işleme (NLP) biçimi aracılığıyla kullandıklarını anlamanıza yardımcı olabilir . Bu tür aramalar genellikle olumlu, olumsuz ve nötr olarak kategorize edilir.

Markalar için, insanların neyi ve neden aradığını bilmek, potansiyel müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki örnekte “android?” kelimesini aradım. Androidler hakkında sorular soran kişileri bulmak için. En popüler tweetleri, en son tweetleri, kişileri, fotoğrafları veya videoları görmek için sonuçları filtreleyebilirsiniz. Bazen güncel olaylara göre değişse de uygulamada daha fazla seçenek var.

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Konum Filtrelerini Kullan

Coğrafi konum filtreleriyle herhangi bir ülke veya şehirdeki tweetleri bulun.

Bu şekilde, uzak yerlerden gelen tweetleri ayıklayabileceksiniz. Küçük bir yerel işletmeyseniz bu önemlidir çünkü doğrudan bölgenizdeki potansiyel müşterileri hedefleyebilirsiniz.

Dünya çapında belirli bir konumdan tweetleri bulmak için “near:(şehir/ülke)” ve “within:(X km,mil)” ifadesini eklemeniz yeterlidir.

“near:” eki, tweetleri tam olarak görmek istediğiniz yerden filtreler. “within:” eki, tweetleri görmek istediğiniz konuma olan mesafeyi seçmenize olanak tanır.

Örneğin, belirli bir lokasyonda bir restoranınız varsa, yemek yiyecek bir yer arayan herkesi bulabilir ve onları işletmenize gönderebilirsiniz.

Aramanız şöyle görünebilir:

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Kullanıcı Adlarını Arayarak Twitter Bahsetmelerini (Mention) Takip Edin

Diyelim ki yeni potansiyel müşteriler arıyorsunuz. Kullanıcı adı araması, bahsi takip etmenin harika bir yoludur.

Tek yapmanız gereken bir kullanıcı adından önce “to:” veya “from:” eklemek.

“to:” araması, o kullanıcıya gönderilen tweetleri gösterir. Örneğin, “to:Elonmusk” için arama yaparsanız, ister Elon Musk’ın tweetlerine yanıt olarak ister bağımsız olarak diğer Twitter hesaplarının Elon Musk’a gönderdiği tweetleri görürsünüz:

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Elon Musk’tan önce “from:” yazarsanız, bunun yerine Elon Musk’ın gönderdiği tweetleri görürsünüz:

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

Muhtemelen bu seçeneği, sizin değil, rakiplerin tweetlerini aramak için kullanırsınız.

Alakasız Sonuçları Hariç Tutmak için Twitter Gelişmiş Aramasını Kullanın

Hariç tutma filtresini kullanarak istemediğiniz Twitter arama sonuçlarını kesin.

Tek yapmanız gereken, bir anahtar kelime, filtre veya Twitter kullanıcısının önüne “-” simgesini eklemek.

Örneğin, akıllı telefonlardan bahseden Twitter kullanıcılarını bulmak istiyorsanız, ancak bir rakibin (Samsung diyelim) tweetlerini görmek istemiyorsanız, “akıllı telefon” -samsung için arama yapın.

Twitter gelişmiş aramalara girdiğimiz bilgilerin sonucunda gelen sonuç sayfası

İyileştirilmiş sonuçlar almak gerçekten bu kadar kolay olabilir.

2. Twitter’dan Kayıtlarınızı İsteyin

Twitter, kayıtlarınızın bir kopyasını istemenize de olanak tanır. Bu, hesabınızla ilişkili tüm tweetleri, beğenileri, takipleri ve diğer verileri içerir.

Bunu yapmak için Twitter ayarlarınızda “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesine gidin ve arama kısmına “Verilerinin bir arşivini indir” yazın, çıkan sonuca tıklayın. Ardından, Twitter kayıtlarınızı indirmeniz için size bir bağlantı göndermeden önce bazı kişisel bilgileri gireceksiniz.

“Ayarlar ve gizlilik”e gidin.

Twitter ayarları “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesi

Ardından “Hesabınız”ı tıklayın. Ardından “Verilerinizin bir arşivini indirin.”

Twitter “Hesabınız” ve “Verilerinizin bir arşivini indirin.” butonları

Parolanızı girin, ardından “Arşiv iste”ye tıklayın. .ZIP dosyanız indirilmeye hazır olduğunda bir bildirim alacaksınız.

3. Wayback Machine’i Deneyin

Wayback Machine, eski tweetleri aramak için kullanabileceğiniz bir web arşivleme hizmetidir. Tek yapmanız gereken, aramak istediğiniz Twitter profilinin URL’sini girmek ve Wayback Machine size tüm arşivlenmiş verilerini gösterecek.

Bu, özellikle silinmiş tweetleri arıyorsanız kullanışlıdır, çünkü bunlar hala Wayback Machine’de arşivlenmiş olabilir. Buradaki tek yakalama, kabaca tweetin ne zaman yapıldığını bilmeniz gerektiğidir. Bunun nedeni, anlık görüntü için bir gün veya saat seçmeden görüntülerin gösterilmemesidir. Bu nedenle, zaman çerçevesi hakkında bir fikir olmadan bir şeyler bulmak zor olacaktır.

Eski Tweetlerinizi Silmek için Üçüncü Taraf Bir Web Sitesi Kullanın

Eski tweetleri arama zahmetine katlanmak istemiyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç üçüncü taraf web sitesi vardır.

4. My All Tweets

My all tweets tüm Twitter geçmişinizde tek bir yerde arama yapmanızı sağlar. Ayrıca tweetleri silebilir, retweetleyebilir veya listelere ekleyebilirsiniz. Twitter hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

5. TweetDeleter

TweetDeleter, tüm eski tweetlerinizi tek seferde silmenizi sağlar. Kullanımı hızlı ve kolaydır—tek yapmanız gereken Twitter hesabınızla oturum açmak ve silmek istediğiniz tweetleri seçmek. TweetDeleter ücretsiz bir plan bile sunar.

Bu, çok fazla tweet atan ve indirdiklerinde arşivlerini biraz bunaltıcı bulan insanlar için harika bir çözüm.

Eski Tweetlerimi Sileyim mi?

Eski tweetlerinizi silme kararı tamamen size kalmış. Utandırıcı veya zarar verici olabilecek bilgiler içeriyorlarsa, bunları kaldırmak muhtemelen iyi bir fikirdir.

Bununla birlikte, tweetleriniz çok tartışmalı veya modası geçmiş herhangi bir şey içermiyorsa, onları olduğu gibi bırakmak en iyisi olabilir. Ne de olsa Twitter, kişiliğinizi sergilemenin ve düşüncelerinizi dünyayla paylaşmanın harika bir yolu olabilir!

Gördüğünüz gibi, tüm eski tweetlerinizi korumak için iyi bir dava açabilirsiniz, ancak onları silmek (veya en azından en kötülerini silmek) için eşit derecede iyi bir durum var.

Bir karara varıp varamayacağımızı görmek için aşağıda madalyonun iki tarafına da bakalım.

Eski Tweetleri Toplu Olarak Silme

Eski tweetlerinizi toplu olarak silmek istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır.

TweetEraser

TweetEraser, eski tweetlerinizi toplu olarak silmenizi sağlar. Twitter hesabınızla giriş yapın, silmek istediğiniz tweetleri seçin ve “Sil” butonuna tıklayın.

TweetDeleter

Yukarıda belirtildiği gibi TweetDeleter , eski tweetlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde silmenizi sağlar. Hangi tweetlerin manuel olarak silineceğini seçebilir veya aramayı daraltmak için gelişmiş filtrelerini kullanabilirsiniz. Hepsinden iyisi, TweetDeleter, silinen tweetlerinizi uygulamalarında tutmanıza izin verir. Artık diğer kullanıcıların görmesini istemeyebilirsiniz, ancak istediğiniz zaman tekrar okuyabilirsiniz.

Eski Tweetlerinizi Silme Artıları

Eski tweetleri silmek size yeni bir başlangıç ​​yapma şansı verir ve hedef kitleniz büyüdükçe istenmeyen ve olumsuz reklamlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. İşte eski tweetleri silmenin en iyi nedenlerinden bazıları:

 • Belirli bir konudaki fikirlerinizi değişti… Fikrinizi değiştirmek harika bir özelliktir, ancak kimsenin size ikiyüzlü demesini istemeyebilirsiniz.
 • Yeniden başlamak istiyorsunuz… Güncelliğini yitirmiş veya rahatsız edici tweetlerden kaynaklanan utançtan veya sonuçlardan kaçınabilirsiniz.
 • Profesyonelliğinizi iletmek istiyorsunuz… Twitter’da profesyonel ve güvenilir bir varlığı korumanıza yardımcı olabilir.
 • Sektör değiştirdiniz… Eskiden e-ticaret yapıyorsanız, ancak şimdi kar amacı gütmeyen bir şirkette çalışıyorsanız, mevcut alanınızla ilgisi olmayan eski tweetleri silmeniz faydalı olabilir.
 • Geçmişinizi gözetleyen yeni bir işveren istemezsiniz… Bazı işverenler, işe alım yapmadan önce sosyal medya hesaplarını kontrol eder. Beğenmeyecekleri bir şey bulmalarına izin vermeyin.

Bir sosyal medya uzmanının tavsiyesini istiyorsanız, Katie Linendoll, bir tweet hakkında iki kez düşünmeniz gerekiyorsa, o zaman onu silmeniz gerektiğine inanıyor. “Bir tweet konusunda tereddütlüyseniz ve riskli olabileceğini düşünüyorsanız, o zaman onu orada tutmanın hangi kapasitede iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsunuz?” diye soruyor. “Benim için akıllara durgunluk veriyor, buna değmez.”

Eski Tweetlerinizi Silmenin Eksileri

Eski tweetlerinizi silmek mutlaka en iyi hareket değildir. Tweetlerinizi silmenin, özellikle çok sayıda tweeti silmeyi planlıyorsanız, oldukça önemli dezavantajları vardır.

 • İnsanlar fark edebilir. Çok sayıda takipçisi olanlar için, tüm eski tweetlerinizi toplu olarak silmek, onları silmemek kadar kötü olabilir. Bunu yapmak, hiç kötü bir şey söylememiş olsanız bile insanların geçmişte söyledikleriniz hakkında spekülasyon yapmasına neden olabilir.
 • Silinen tweetler sonsuza dek gitti. Bir tweeti bir kez sildikten sonra geri alamazsınız, bu yüzden onu bırakmak isteyip istemediğinizi dikkatlice düşünün.
 • Geçmişte tartıştığınız konularla ilgili önemli konuşmaları kaçırabilirsiniz.
 • Büyük bir zaman taahhüdü olabilir. Eski tweetlerinizi silmek zaman alabilir.
 • Tweetleri toplu olarak silmek, duygusal gönderileri kaybetmek anlamına gelebilir. Artık ayrılmış bir arkadaşa gönderilen eski resimler veya mesajlar muazzam bir duygusal değere sahip olabilir. Mümkün olan her yerde bu tür mesajları silmemenizi tavsiye ederim. Şu anda tweeti kaçıracağınızı düşünmüyorsanız bile, gelecekte fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Çözüm

Özellikle üretken bir tweetçiyseniz, sizin veya bir başkasının geçmişte ne tweet attığını bulmak her zaman kolay değildir. Düzenli olarak tweet atmak, kişisel markanızı ve işinizi büyütmenin harika bir yoludur , ancak söylediklerinizi takip etmeyi de zorlaştırabilir.

Artık eski tweetleri nasıl arayacağınızı biliyorsunuz.

İster Twitter’ın gelişmiş arama özelliğini kullanın, ister tüm etkinliklerinizi platformdan isteyin veya üçüncü taraf bir araç kullanın, eski tweetleri bulmak, hangilerini saklamak ve hangilerini silmek istediğinizi belirlemenize olanak tanır.

Eski tweetleri silmek, Twitter’da profesyonel ve güncel bir varlığı sürdürmenin harika bir yolu olabilir. İster tüm eski tweetlerinizi ister bazılarını silmeyi seçin, tweetlerinizle ne tür bir mesaj gönderdiğinizi dikkatlice düşünmeniz önemlidir.

Yayınladığınız içeriğe dikkat ederek, Twitter profilinizin gerçekte kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi yansıtmasını sağlayabilirsiniz .

İlk önce kimin eski tweetlerine bakacaksın? Geçmişte hangi utanç verici şeyleri tweet attınız?

Belirli bir tarihe ait belirli bir tweeti nasıl buluyorsunuz?

Belirli bir tarihe ait eski tweetleri aramak için Wayback Machine'i kullanabilirsiniz. Tweetin URL'sini Wayback Machine'e girmeniz yeterlidir ve onu bulabilmeniz gerekir. Belirli bir tarihe ait tweetleri bulmak için Twitter'ın gelişmiş arama özelliğini de kullanabilirsiniz .

Eski tweetlerimi konularına göre teker teker nasıl görebilirim?

Eski tweetlerinizi efor harcamadan görüntülemek için yukarıda anlattığımız basamakları kolayca uygulayabilirsiniz. Diğer opsiyon olarak TweetDeleter veya TwitWipe gibi bir üçüncü taraf web sitesini kullanabilirsiniz. Bu web siteleri, eski tweetlerinizi aramanıza ve toplu olarak silmenize olanak tanır.

Tüm eski tweetlerimi bir kerede silebilir miyim?

Evet, TweetEraser, TweetDeleter veya TwitWipe gibi bir üçüncü taraf web sitesini kullanarak tüm eski tweetlerinizi aynı anda silebilirsiniz. Bu web siteleri, tüm eski tweetlerinizi tek seferde silmenizi sağlar.

Bir tweeti silme işlemini geri alabilir miyim?

Ne yazık ki, bir tweeti sildiğinizde geri alınamaz. Ancak, belirli bir tarihe ait eski tweetleri aramak için Wayback Machine'i kullanabilirsiniz . Bu, silinmeden önce gönderilen silinmiş tweetleri görüntülemenizi sağlar.

Twitter'da bir tweet nasıl silinir?

Silinen bir tweet geri alınabilir mi?

Maalesef, bir tweet silindikten sonra geri alınamaz. Ancak, belirli bir tarihe ait eski tweetleri aramak için Wayback Machine'i kullanabilirsiniz.

Birden fazla tweet nasıl silinir?

Birden fazla tweeti silmek için, TweetEraser, TweetDeleter veya TwitWipe gibi bir üçüncü taraf web sitesini kullanabilirsiniz. Bu web siteleri, eski tweetlerinizi aramanıza ve toplu olarak silmenize olanak tanır.

Twitter hesabımı silmek istiyorum, ancak tweetlerimi korumak istiyorum. Mümkün mü?

Evet, mümkündür. Twitter hesabınızı silebilir ve tweetlerinizi korumak için TweetDownload veya Twitter Archive gibi bir araç kullanarak tweetlerinizi indirebilirsiniz. Bu araçlar, tweetlerinizi CSV veya HTML formatında indirmenizi sağlar.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu