Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!
Sosyal medyada ivmeli bir yükseliş, popüler paketlerle oldukça kolay!

Tarayıcı İstatistikleri | En Çok Hangi Tarayıcı Kullanılıyor?

Google Chrome, internet tarayıcıları için küresel pazar payının %60’ından fazlasını elinde tutmaktadır. Apple’ın Safari tarayıcısı %18’in üzerindeki pazar payı ile […]

Google Chrome, internet tarayıcıları için küresel pazar payının %60’ından fazlasını elinde tutmaktadır. Apple’ın Safari tarayıcısı %18’in üzerindeki pazar payı ile dünya çapında en yaygın kullanılan ikinci internet tarayıcısıdır.

Bu ikisi, mevcut birçok internet tarayıcısı seçeneği arasında en çok kullanıcıya sahip olanlardır. Bundan sonra, başka hiçbir tarayıcı %5’ten fazla pazar payına sahip değildi.

Günümüzün en popüler tarayıcılarını öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin; size en son tarayıcı kullanım istatistiklerini göstereceğim ve tartışacağım.

Editörün Seçimi

  • Google Chrome küresel pazar payının %76’sını oluşturmaktadır.
  • Masaüstü ve mobil kullanıcıların %61’i diğer mevcut seçenekler yerine Google Chrome’u tercih etmiştir.
  • Mozilla Firefox ise %2,5 pazar payına sahip.
  • Google Chrome hala ABD pazarının %51’ine sahip, ancak Safari burada diğer bölgelere göre daha popüler.
  • Brave, masaüstü tarayıcılar için küresel olarak %0,05 pazar payına sahip.
  • Güney Amerikalı internet kullanıcılarının %80’inden fazlası Chrome kullanıyor.
  • Opera, %12 pazar payıyla Afrika’nın en popüler internet tarayıcısıdır.

En Çok Kullanılan Tarayıcı Hangisidir?

Google Chrome, Apple Safari ve Microsoft Edge en yaygın kullanılan tarayıcılardır. Mozilla Firefox da listede yer alıyor, ancak Google’ın hakimiyeti nedeniyle yıllar içinde sürekli bir düşüş yaşadı.

Internet Explorer eskiden web tarayıcıları pazarına hükmediyordu ve tarihsel olarak sektördeki en önde gelen tarayıcılardan biriydi. Ancak, teknoloji ile birlikte gelişmedi. Yavaş tepki süresi ve sürekli donma sorunları onu internette alay konusu haline getirdi.

2022 yılında Internet Explorer kapandı ve insanlar eski güzel tarayıcıyı anmanın bir yolunu buldu:

Günümüzde her 10 internet kullanıcısından 6’sı internet tarayıcısı olarak Google Chrome’u tercih ediyor ve bu da onu dünya çapında en popüler ve kullanılan tarayıcı yapıyor. Chrome’un neden en çok kullanılan ve tercih edilen tarayıcı olduğunu anlayabilmeniz için diğer kullanım istatistiklerine de göz atalım.

Tarayıcı Kullanım İstatistikleri

Google Chrome şüphesiz en iyi tarayıcı olmuştur. 2013 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın kullanılan tarayıcıdır ve diğer ülkelerde de baskın bir konuma sahiptir.

Chrome ve Safari, Avrupa tarayıcı pazarında sırasıyla %61 ve %11,4 pazar payına sahiptir. Aralık 2021 itibarıyla Chrome, dünya genelindeki tüm web tarayıcıları arasında yaklaşık %64’lük bir pazar payına sahiptir.

Dijital bir pazarlamacıysanız veya pazarlamacı olmayı planlıyorsanız, web tarayıcıları size yardımcı olabilir. Bu bölümde dünya çapında tarayıcı kullanımına ilişkin en önemli istatistikler ele alınacaktır.

1. Haziran 2023 itibarıyla Chrome %76’lık bir pazar payına sahiptir

(W3Counter)

Yakın tarihli bir rapora göre Chrome, %70’in üzerindeki pazar payı ile dünyanın en yaygın kullanılan web tarayıcısı.

Apple’ın varsayılan tarayıcısı Safari ise %11’lik pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor. Kalan yüzde ise Microsoft Edge, Firefox, Samsung ve Opera gibi diğer tarayıcılara ait.

Chrome, yazılımda yerleşik olarak bulunan en hızlı web tarayıcısıdır ve on kullanıcıdan altısı bunu önemli ölçüde tercih etmiştir.

2. Google Chrome, tüm masaüstü ve mobil kullanıcıların %61,80’i tarafından kullanılıyor

(BrowserStack)

Google Chrome, hem mobil hem de masaüstü için yaygın olarak kullanılıyor ve kullanım açısından her zaman eşit olarak bölünüyor.

Bununla birlikte, Google Chrome %77’lik pazar payı ile masaüstü kullanıcıları arasında en popüler tarayıcı olmaya devam etmektedir. Safari’nin %9, Firefox’un %7, Edge ve Internet Explorer’ın sırasıyla %5 ve %2,1’lik paylarıyla diğer tarayıcılar önemli ölçüde daha düşüktür.

Mobil tabanlı tarayıcı kullanımında Chrome %66,08 ile liderliğini sürdürürken, Apple’ın Safari’si %23,97 ile ikinci sırada yer alıyor. Samsung İnternet tarayıcısı %4,37’lik pazar payı ile üçüncü sıraya yükselerek önemli bir gelişme kaydetti.

3. Chrome hala ABD pazarının %51’ini elinde tutarken, Safari masaüstü ve mobil cihazlarda %32,8 oranında kullanılıyor

(DataProt)

Opera unutulmuş tarayıcılardan biri olabilir, ancak hala çalışır durumda. Aslında Opera, yerleşik VPN’e sahip en saygın tarayıcılardan biridir.

Opera’nın %12’lik pazar payı ile Afrika’da en popüler olmasına şaşmamalı. Bazı bölgelerde Opera’nın kullanım oranı Edge ve Internet Explorer’dan daha düşük. Sadece bu bölgede kullanıcı tabanının %10’undan fazlasını kendine çekebilmiştir.

Avrupa’da internet kullanıcılarının %7’si Firefox kullanıyor, çünkü Firefox hala birçok cihazda mevcut.

Öte yandan Mozilla sürekli olarak kullanıcılarını izleyicilerden korumanın yollarını arıyor. Bu nedenle, bazı insanlar güvenlik açısından en iyi tarayıcı olduğunu bile düşünüyor.

📝 Not:

Çevrimiçi gizlilik, günümüzün dijital dünyasında giderek artan bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle, kanıtlanmış güvenlik özelliklerine sahip doğru tarayıcıyı seçmek

4. Google, dünya genelindeki kullanıcıların %90’ından fazlasını oluşturarak en büyük masaüstü arama motoru pazar payına sahiptir

(Kinsta)

Chrome oldukça büyük bir pazar payına sahiptir ve tüm web tarayıcıları için pazarın yaklaşık üçte ikisini, masaüstü tarayıcılar için ise üçte ikisinden fazlasını kontrol etmektedir.

Firefox genellikle bir Chrome alternatifi olarak görülüyor. Firefox’un %9,76’lık pazar payı geçen yıla göre biraz daha düşük. Kullanımın %8,75’ini oluşturan Apple’ın Safari’si, kullanım açısından Firefox’tan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ancak Safari ve Firefox sık sık sıkı bir rekabetle karşı karşıya kalıyor.

💡 Biliyor muydunuz?

Google Chrome tarayıcısının güvenliği ve arayüzü nedeniyle popüler olduğunu. Ancak Chromium tabanlı diğer tarayıcılar da benzer ve hatta ek bazı özellikler sunuyor. Ücretsizdirler ve Google Chrome’a harika bir alternatiftirler.

Sonuç

Web tarayıcıları, tüketicilerin internete erişebilmelerinin en yaygın yoludur. Çeşitli seçeneklerle, en iyi tarayıcı her zaman ihtiyaçlarınıza, tercihlerinize ve cihazınızın işletim sistemine bağlı olacaktır.

Şüphesiz, Chrome dünya çapında en yaygın kullanılan tarayıcıdır. Güney Amerikalı internet kullanıcılarının %80’inden fazlası bu tarayıcıyı kullanmaktadır. Bununla birlikte, bu tarayıcının kullanım istatistikleri bölgelere göre önemli ölçüde değişmekte, Okyanusya’da %52,8’e düşerken Güney Amerika’da %81,7’ye yükselmektedir.

En iyi mobil tarayıcı pazar payı nedir?

Google Chrome, tüm kullanıcıların %61,80'i tarafından tercih edilen tarayıcıdır ve en fazla pazar payına sahip tarayıcıdır.

En popüler beş web tarayıcısı hangileridir?

En popüler beş tarayıcı Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Apple Safari ve Opera'dır.

Tarayıcı kullanım istatistiklerinden neden haberdar olmalısınız?

Dijital stratejiniz, tarayıcı ve mobil kullanım verilerine bakarak site ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimiyle ilgili sorunları tespit etmek ve reklamlarla ilk olarak hangi cihazları hedefleyeceğinizi bilmek gibi çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

25,000+
Aktif Müşteri
600,000+
Toplam İşlem
8 Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
20+
Sosyal Medya Platformu